Neliječena trauma iz djetinjstva nosi sa sobom mnogo problema u odrasloj dobi. Traumatično iskustvo može izazvati snažne emocije i fizičke reakcije koje traju dugo nakon događaja. Djeca mogu osjećati strah i bespomoćnost, a mogu se javiti i fiziološke reakcije, koje uključuju povraćanje, gubitak kontrole crijeva ili mjehura.
Nisu imuni
Kao i svi roditelji, pokušavate zaštititi svoje dijete od nepouzdanih događaja. Ali postoje slučajevi koji ne zavise od vas i dešavaju se van porodice, u školi ili na ulici. Također, na djetetovu psihu utječe i ponašanje roditelja koji zloupotrebljava psihoaktivne supstance (alkohol, droge), ali i odvajanje od roditelja (razvod, dugotrajna hospitalizacija ili kada je jedan od roditelja u zatvoru).
Traumatske reakcije mogu uključivati različite reakcije kod djece: intenzivan i trajni emocionalni stres, depresivne simptome ili anksioznost, promjene u ponašanju, poteškoće sa samoregulacijom i samokontrolom, teškoće sa spavanjem (noćne more). Djeca, bez obzira na to koliko imaju godina, nisu imuna na posljedice traumatskih iskustava.
Stepen razvoja
Čak i bebe i mala djeca mogu doživjeti stres. Način ispoljavanja traumatskog stresa zavisi od uzrasta i stepena razvoja. Ako se ne liječe, traumatski događaji u djetinjstvu mogu utjecati na mozak i nervni sistem i povećati ponašanja koja ugrožavaju zdravlje (npr. pušenje, poremećaji u ishrani, upotreba supstanci).