Dijete može gristi nokte iz raznih razloga, kao što su znatiželja, dosada, oslobađanje od stresa, navike ili oponašanja, a grickanje noktiju najčešća je od takozvanih "živčanih navika" koje također uključuju sisanje palca, čačkanje nosa, uvijanje ili čupanje kose i škrgutanje zubima.
Kako donosi Baby Center, ponekad će se ova navika nastaviti i u odrasloj dobi.
Prestanak grickanja noktiju
Stručnjaci kažu kako će većina djece s vremenom prestati gristi nokte sama od sebe, ali ako ta njihova navika potraje duže nego što biste željeli, postoje jednostavni načini da pomognete djetetu da prestane. Kako savjetuju, prva i najvažnija stvar jeste otkriti uzrok grickanja noktiju.
- Naš početni odgovor kada djeca učine nešto što nas zabrinjava jeste da pokušamo zaustaviti takvo ponašanje, i to je u redu kao dugoročni cilj. Ali prije nego što to možemo učiniti, bitno je da se pozabavimo temeljnim uzrocima ponašanja i razmislimo postoji li u životu našeg djeteta određeni stres s kojim se trebamo suočiti i eliminirati ga – izjavila je edukatorica roditeljstva Janis Kejser (Keyser).
Uzrok tjeskobe
Ako imate ideju o tome šta bi vaše dijete moglo činiti tjeskobnim, bez obzira na to je li riječ o nedavnoj selidbi, razvodu roditelja, novoj školi ili nadolazećem ispitu koji ga brine, važno je razgovarati s djetetom o tome šta ga, zapravo, toliko muči.
Osim definiranja i prepoznavanja uzroka, stručnjaci savjetuju kako pri rješavaju ove loše navike također pomaže češće skraćivanje noktiju, preparati kojima se pokušava stati na kraj grickanju noktiju, ali i posjeta ljekaru ako dođe do trajnog oštećenja nokta.