U četvrtom mjesecu života bebe dešavaju se malo veće promjene. Preporučljivo je zbog ubrzanog rasta da joj se omogući prostor na podu i što kraći boravak u nosiljkama koje je ograničavaju
Tokom četvrtog mjeseca dojenče dobiva sedmično 120 do 150 grama i naraste oko dva centimetra mjesečno.
Mentalni razvoj
Bebe sve duže spavaju noću većinom s jednim buđenjem, dok je danju san kraći. Javlja se i tzv. regresija spavanja, a to znači teže uspavljivanje i češće buđenje.
Smiju se glasno da ih možemo čuti iz daljine, kada čuju majčin glas traže je pogledom, u dijalogu s njom odgovaraju gukanjem.
Protestiraju kada ih iz naručja stavljamo u krevet pa preporučamo da ih stavljate pospane, ali budne, kao bi razvili sposobnost samoregulacije.
Motorički razvoj
Dijete postaje stabilno, potpuno kontrolira glavicu, u položaju na leđima podiže glavicu i gura se prema naprijed te počinju prve rotacije do boka.
Hvata igračku u srednjoj liniji i stavlja je u usta, na taj način istražuje okolinu što nazivamo oralno istraživanje. Hvata i svoja koljena, a u potrbušnom položaju leži s ispruženim nogama.
U potrbušnom položaju u stanju je prenijeti ravnotežu na jedan lakat ruke kako bi drugom mogao dohvatiti igračku, a u tom položaju izvodi i pokrete plivanja.
Prehrana djeteta
Zbog sve intenzivnije tjelesne aktivnosti, fizičkog i psiho-motornog napretka povećavaju se djetetove energetske potrebe.
Majčino mlijeko i/ili adaptirano mlijeko su i dalje osnovna hrana dojenčeta i u prvih šest mjeseci u potpunosti zadovoljavaju nutritivne potrebe djeteta, a prema preporuci Europskog udruženja za dječju gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu (ESPGHAN) početak nadohrane ili komplementarne prehrane dojenčadi trebao bi biti najranije nakon 17. sedmice života, a ne kasnije od 26. sedmice života.
Nije bitno kreće li se u nadohranu povrćem, žitaricama ili voćem, bitno je da se:
1. ne uvodi prije četvrtog mjeseca
2. uvodi postupno jedna po jedna namirnica (ovisi o prehrambenim navikama porodice)
3. zbog djetetove prirodne sklonosti prema slatkom i slanom preferira se prvo nuditi povrće koje je gorko kako bi se prevenirala pretilost i hipertenzija
4. odgoda uvođenja namirnica većeg alergogenog potencijala (mlijeko, riba, jaje, orašasto voće) nije smanjila pojavu alergijskih bolesti
Igre s bebom
Upoznajte je s raznim mirisima stavljajući ih bebi pod nos (limun, cimet, vanilija...) i prateći njene grimase i reakcije.
Pravite mjehuriće od baby šampona i puštajte da ih beba promatra i hvata rukama.
Nabavite prve slikovnice (šuškave, s različitim teksturama pustite da ih dodiruje i čita
Regresija spavanja
Pokušajte uvesti rutinu kod odlaska na spavanje, kupanje ili masaža, priča, isto vrijeme odlaska na spavanje, ista muzika. Budite nježni i dosljedni, pomognite bebi tješilicom ili nekim prelaznim objektom (to može biti vaša spavačica).