Majke koje bebe hrane na flašicu nerijetko su u nedoumici kakvu dudu izabrati, koja je veličina odgovarajuća, kako održavati flašicu.
Na svim dudama originalno su probušene rupe koje veličinom odgovaraju gustoći hrane za koju su namijenjene.
- Mala rupa: Za vodu, čaj ili rijetki sok.
- Srednja rupa: Za mlijeko i mliječnu hranu.
- Velika rupa: Za gustu hranu, kašice, čokolino.
Postoje i sisači koji smanjuju količinu zraka koji beba posisa s hranom. To je dobar izbor za djecu koja imaju grčeve. I sisači su, također, klasificirani.
- Jedna rupa: Za novorođenče.
- Dvije rupice: spori protok (za djecu stariju od jednog mjeseca i djecu hranjenu na prsima).
- Tri rupice: Za djecu u dobi od tri mjeseca i više.
- Četiri rupice: Za djecu stariju od šest mjeseci.
- Promjenjiv tok: S prorezima za gustu hranu.
Šta s bočicama
Postoje dva materijala od kojih se rade bočice: staklo i plastika. Razlike među njima su male, ali je, ipak, u prvim mjesecima preporučljivije upotrebljavati staklene bočice radi lakše sterilizacije. Kasnije su praktičnije plastične bočice, jer su lakše i otpornije na udarce.
Postoji više veličina boca, od 125 do 330 mililitara. Isto tako, postoje i takozvane čarobne boce za djecu koja znaju sama piti. Iz njih sadržaj ne kapa i ne prolijeva se. To im omogućava poseban ventil koji propušta tekućinu tek pri usisu. I za čarobne boce postoje različiti nastavci od mekih kljunastih (za tri mjeseca i više) do tvrdih kljunastih (za šest mjeseci i više).
Sterilizacija
Ima mnogo postupaka i uređaja za sterilizaciju, a najjednostavnije je klasično prokuhavanje u vreloj vodi. Bočice stavite u prokuhalu vodu i ostavite ih da vriju tri minute.
Kvalitetna sterilizacija je i ona u sterilizatoru na vodenu paru, a postoje i sterilizatori za mikrovalnu pećnicu.