KORISNO

Šest tipova toksičnih majki: Zbog ovih ponašanja djeca mogu biti emotivno nezrela

Kćerke su sklone da postanu žrtve svoje majke idealizirajući je

Narcisoidna majka ponosi se svojom djecom. Alena Ozerova

Z. K.

31.7.2024

Majke, jednako kao i očevi, imaju svoje slabe i jače strane. Neke od njih mogu biti posebno toksične za njihovu djecu. Psihologinja Ana de Simon je u teksu objavljenom na portalu “Psicoadvisor” definisala šest tipova toksičnih majki.

Majka sklona emocionalnim ucjenama

Ovaj tip majke, kako objašnjava psihologija, odriče se gotovo svega za svoju djecu, ali zauzvrat traži kontinuiranu pažnju, koristeći pritom emocionalne ucjene da se dijete osjeća krivim. To može dovesti do diskreditacije drugog roditelja, uzrokujući da ga djeca mrze ili da mu zamijeraju. Kako djeca odrastaju, prepliće im se ljutnja i osjećaj krivice.

Kćerke su sklone da postanu žrtve svoje majke idealizirajući je ili bježeći od nje kako ne bi rizikovale da postanu iste. S druge strane, sinovi imaju problem da naslijede isti obrazac ponašanja u odrasloj dobi.

Negativna majka

Negativna majka je osoba koja uvijek razmišlja o lošim stvarima, sklona je neprestanom žaljenju i zbog najmanjih sitnica, kritična je i osuđujuća prema vlastitoj djeci, objašnjava De Simon. Ovaj tip majke nikada ne daje komplimente, već djecu nerijetko pokušava da obeshrabri. Ovakav stav izaziva u njima dubok osjećaj neadekvatnosti i jaku nesigurnost koja ostaje u njima sve do odrasle dobi.

Majka žrtva

Ovaj tip majke često se žali na vlastiti život i, iako striktno ne kritikuje svoju djecu, neprestano traži njihovu podršku, uskraćujući im pritom osjećaj zaštite koji im je i te kako potreban.

Djeca su tako prisiljena da se ponašaju kao roditelji sopstvenoj majci, što snažno utiče na formiranje njihove ličnosti. Takva djeca u odrasloj dobi mogu postati izrazito razdražena, ali i dalje nesigurna i puna krivice koju nose u sebi.

Narcisoidna majka

Narcisoidna majka ponosi se svojom djecom i puna je očekivanja od njih jer ih doživljava kao ”produžetak same sebe”. Psihologija objašnjava kako majka sklona ovakvom ponašanju od djece očekuje da budu tačno onakva kakvima ih ona zamišlja, onemogućujući im pritom slobodu izbora.

Kod djece se razvija snažna narcistička rana jer ubrzo shvataju da je majčinska ljubav uslovljena. Kod tipične narcisoidne porodične dinamike majka svakoga stavlja na njegovo mjesto, učeći djecu da moraju da zasluže njenu pažnju.

Histrionska majka

Histrionska majka voli da privlači pažnju na sebe, trudi se svim silama da izgleda mlađe, a često se upušta u ekscesna ponašanja koja prvenstveno sramote njenu djecu. Ovaj tip majke psiholozi opisuju kao nesigurnu osobu koja ne želi da odraste i boji se da zauzme položaj majke, već uvijek nastoji da ostane djevojka.

Depresivna majka

Psihologinja De Simon objašnjava kako depresivna majka ima slične karakteristike kao i majka žrtva, ali pritom ima tendenciju da ne pruži odgovarajuću zaštitu svojoj djeci koja se zbog toga osjećaju napušteno, beskorisno i nedovoljno važno. Tokom odrastanja djeca depresivne majke mogu postati apatična i bez strasti, ali i prerano zrela ili, naprotiv, zavisna od majke i duboko emocionalno nezrela.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.