KORISNO

Ovo je važna istina o oporavku nakon porođaja

Dobra vijest je da rano identifikovanje nekih od ovih stanja i pronalaženje pravih informacija, može pomoći svakoj novopečenoj mami

Mnoge promjene prolazi vaše tijelo. Alena Ozerova

Z. K.

6.8.2024

Putovanje koje se završava dolaskom bebe na svijet je čudo prirode i (bukvalno) rođenje ljubavi. A onda započinje novo putovanje – oporavak. Od ključne je važnosti da se osnažite znanjem o tome kroz kakve promjene prolazi vaše tijelo tokom šest sedmica nakon porođaja, jer one mogu odložiti vaš oporavak.

Dobra vijest je da rano identifikovanje nekih od ovih stanja i pronalaženje pravih informacija, može pomoći svakoj novopečenoj mami.

Različiti problemi sa karličnim dnom su prilično česti

Nije neuobičajeno da žene imaju problema sa slabim mišićima nakon napornog porođaja.

Mogući simptomi uključuju:

- Uporan bol u karlici ili genitalnim organima

- Zatvor

- Često mokrenje

- Neobjašnjivi bolovi u leđima

- Nelagodnost tokom odnosa

Ako imate neki od navedenih simptoma obratite se ljekaru ili ginekologu. Oni mogu odmah preporučiti liječenje, zakazati dalje pretrage i preporučiti korištenje nekih vježbi kao što je joga, za smirenje bolova u karlici i ponovno jačanje mišića.

Opadanje kose je sasvim normalno

Potpuno normalna pojava kod mnogih novopečenih majki je gubitak kose nakon porođaja – rezultat izjednačavanja hormona nakon trudnoće, tokom koje žene obično imaju više nivoe estrogena i progesterona. Dok osoba prirodno gubi oko 80 dlaka dnevno tokom procesa rasta, nije neuobičajeno da žena doživi i tri puta više od toga, u periodu poslije porođaja.

Gubitak kose se obično usporava oko šest mjeseci nakon porođaja, ali ako ne vidite nikakve znake usporavanja, možda bi bilo dobro da uradite analizu krvi da biste vidkeli da li druga neslaganja utiču na vaše tijelo. U međuvremenu, vodite računa o uravnoteženoj ishrani, sa puno proteina, kalcija, željeza i drugih minerala i minimizirajte stres što je više moguće kako biste nivo hormona držali pod kontrolom.

Razdvajanje stomačnih mišića nije toliko strašno koliko zvuči

Diastasis recti je odvajanje trbušnih mišića koje se javlja nakon trudnoće. Ovo je normalan proces gdje rastuća materica uzrokuje da se veći mišići u stomaku istegnu i na kraju razdvoje kada se napetost oslobodi. Iako je to uobičajeno stanje, posebno kod starijih majki, ili onih koje su rodile više djece, svakako je frustrirajuće imati izbočinu u stomaku, ili srednjem dijelu koja tvrdoglavo odbija da se pomjeri.

Iako u težim slučajevima može biti potrebna intervencija fizioterapeuta, većina slučajeva dijastaze rekti može se identifikovati jednostavnom provjerom kod kuće i tretirati specifičnim vježbama (koje se mogu raditi i kod kuće).

Može doći do postpartalnih infekcija

Kako se vaše tijelo oporavlja od porođaja, može se pojaviti potencijal za komplikacije kroz niz različitih infekcija. Neke uobičajene infekcije koje pogađaju nove majke su infekcije ožiljka od carskog reza, mastitis (infekcija dojke koja se obično javlja tokom dojenja) i infekcije urinarnog trakta.

Simptomi uključuju:

- Groznicu

- Drhtavicu

- Bol

- Umor

- Tvrda ili bolna područja, obično samo na jednoj dojci

- Otežano ili bolno mokrenje, zamućen ili krvav urin

Pobrinite se da slušate svoje tijelo i odmah se obratite svom ljekaru ako osjetite nešto od gore navedenog.

Borba protiv postporođajne depresije

Nažalost, uobičajeno psihološko stanje koje pogađa nove majke je postporođajna depresija, a povezana je sa brzim fluktuirajućim nivoima hormona koji izazivaju hemijsku neravnotežu u mozgu, nedostatak sna i stres.

Uobičajeni simptomi uključuju:

- Plakanje bez očiglednog razloga, ili više od normalnog

- Osjećaj neraspoloženosti, nemir, ili razdražljivost

- Pretjerano spavanje ili nemogućnost spavanja uopšte

- Problemi sa koncentracijom ili pamćenjem detalja

- Teškoće u povezivanju sa bebom

- Sumnja u sebe, da možete da se brinete o bebi

Misli o ugrožavanju sebe ili bebe

Pošto su ovi simptomi širokog spektra, postporođajnu depresiju ne treba sami da dijagnostificirate. Važno je da se konsultujete s ljekarom i psihologom, koji mogu da uzmu u obzir vaše specifične okolnosti i donesu najbolju odluku o tretmanu.

Zbog ozbiljnosti ovog stanja, ljekar će obično preporučiti plan liječenja koji može uključivati terapiju i lijekove, što može u velikoj mjeri poboljšati sposobnost nove majke da se nosi sa situacijom. Imati prijatelje i porodicu koji djeluju kao podrška je također neprocjenjivo.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.