Čuveni Muzej „Bitka za ranjenike“ u Jablanici, kao i većina istih i sličnih ustanova u BiH, zbog situacije s koronavirusom bilježi značaj pad posjeta.
Ovaj muzej, odnosno, memorijalni kompleks vezan za obilježavanje Bitke na Neretvi, proglašen i nacionalnim spomenikom BiH, godinama je bio nezaobilazna destinacija brojnim inozemnim turistima. Također, značajna kategorija posjetilaca bili su učenici koji su Muzej posjećivali u okviru đačkih ekskurzija i osnovnih i srednjih škola.
Upravo zbog pandemije koronavirusa muzej je od marta ostao uskraćen za ove dvije značajne kategorije posjetilaca.
Iako su jedva čekali ponovo otvoriti svoja vrata nakon ublažavanja mjera i praktično su s radom počeli 18. maja, ipak broj posjeta nije ni blizu onog koji je do sada bilježila ova ustanova.
- Od 1. januara do 31. jula prošle godine imali smo 11.815 posjetilaca. Ove godine u istom periodu smo zabilježili svega 1.726 posjeta, tako da se radi, zaista, o ogromnom padu - kaže Azra Đelmo, direktorica ovog muzeja.
Ipak, to ih nije obeshrabrilo u nastojanju da nastave realizaciju započetih aktivnosti i projekata, poput rekonstrukcije mosta, koji je simbol Bitke na Neretvi, ali i projekta prekogranične saradnje pod nazivom „Zanimljivi muzeji/Amusing Museums“.
Kako navodi Đelmo, pripremni radovi na rekonstrukciji mosta su u poodmakloj fazi. Postojeća konstrukcija je izvađena iz rijeke Neretve, a ovim projektom u vrijednosti od 1,2 miliona KM predviđeno je da se izgradi, transportira i montira nova desna horizontalna rešetka kao glavni eksponat, ukupne težine 65 tona.
Kada je riječ o projektu „Zanimljivi muzeji“, kojim je obuhvaćen i muzej u Nikšiću, u toku je, kazala nam je Đelmo, izrada sadržaja. Podsjetila je da je ovim projektom predviđeno uvođenje modernih tehnologija, koje će, u skladu s novim trendovima, pružiti novi pogled na stalnu postavku.