Iz Strukovnog sindikata doktora medicine RS su, osim priprema za organiziranje generalnog štrajka, najavili i krivične prijave protiv svih odgovornih osoba javnih zdravstvenih ustanova zbog, kako navode, utaje poreza, povrede osnovnih prava radnika i prava na sindikalno organiziranje i djelovanje.
Najavili su i zahtjev za ocjenu ustavnosti određenih odredbi Zakona o plaćama zaposlenih u oblasti zdravstva i Pravilnika o osnovama standarda i normativa zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Strukovni sindikati doktora medicine i medicinskih sestara i tehničara u RS su još u decembru prošle godine tražili od Vlade RS povećanje plaća za 25 posto.
U obrazloženju ovog zahtjeva su podsjetili da su zarade značajno umanjene 2009. usvajanjem Zakona o plaćama zaposlenih u javnim ustanovama u oblasti zdravstva te zatim i odlukom da se naknade za topli obrok, zimnicu, ogrjev i regres uračunavaju u iznos osnovne plaće.
- Početkom 2017. godine stupile su na snagu izmjene i dopune navedenog zakona kojima su plaće u zdravstvu ponovo umanjene smanjenjem naknade za minuli rad, a čime su računajući od 2009. godine zarade doktora medicine ukupno umanjene za oko 52 posto - tvrdili su u decembru predstavnici ova dva sindikata.
Upozorili su i da postojeći izuzetno težak socijalni i ekonomski položaj doktora medicine i medicinskih sestara i tehničara te njihove niske zarade bitno utiču na porast ekonomskih migracija najstručnijih zdravstvenih kadrova.
Na njihove zahtjeve niko od nadležnih nije reagirao, zbog čega su se odlučili na pripreme za generalni štrajk radnika u javnim zdravstvenim ustanovama, a sve ukoliko Vlada RS do početka štrajka ne prihvati socijalni dijalog sa strukovnim sindikatima i pristupi pregovorima o povećanju plaća.
- Odluka o organiziranju štrajka nije naš izbor, nego je posljedica nesposobnosti vlasti da organizira racionalnu, ekonomičnu, efektivnu i efikasnu javnu zdravstvenu službu - navode iz Strukovnog sindikata doktora medicine RS.