U prošloj godini u Centar za rehabilitaciju ovisnika o psihoaktivnim supstancama u Smolući kod Lukavca primljeno je 47 novih štićenika prosječne starosti 29 godina.
Začarani krug
U međuvremenu, neki su vraćeni na liječenje u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu, a neki su uspjeli da se otrgnu iz začaranog kruga konzumiranja različitih vrsta narkotika.
- Trenutno u centru imamo 18 štićenika koji su 26. juna obilježili Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe droga. Razgovarao sam tom prilikom s jednim od njih koji mi je doslovce rekao: „Da nisam došao u ovaj centar, ko zna kako bih završio“. Ta rečenica svima nama daje veliki podstrek da nastavimo rad i da pomognemo ovim ljudima da se izliječe – kaže za „Avaz“ Mevludin Joldić, direktor Centra u Smolući.
Štićenici dolaze iz raznih krajeva Bosne i Hercegovine, a trenutno je pomoć u njemu zatražio i jedan državljanin Makedonije. Inače, Centar za rehabilitaciju ovisnika o psihoaktivnim supstancama osnovala je Islamska zajednica BiH 24. avgusta 2004. godine i od tada do danas kroz različite terapijske oblike prošle su stotine štićenika.
Razni poslovi
Rehabilitacija ovisnika kroz radno-okupacionu terapiju u Centru se ogleda angažmanom na poslovima u kuhinji, na poslovima održavanja čistoće centra, rad u kotlovnici, vešeraju i građevini, te u plastenicima, vinogradu i na njivi.
Štićenici koji dođu u ovaj centar mogu koristi i tzv. duhovnu terapiju koja je prilagođena pružanju osnovnih saznanja o vjerovanju i prihvatanja vjere kao sastavnog dijela života svakog čovjeka.
Duhovna terapija
- S obzirom na to da su štićenici najvećim dijelom pripadnici islamske vjeroispovijesti, mada u Centru ne postoji ograničenje po pitanju vjeroispovijesti štićenika, duhovna terapija je bazirana na islamu uz napomenu da će prilikom prijema štićenika druge vjeroispovijesti plan duhovne terapije biti urađen i realiziran u skladu s religijskim opredjeljenjem štićenika – navode u Centru za rehabilitaciju ovisnika o psihoaktivnim supstancama Smoluća.