U izbjegličkim naseljima Ježevac i Mrdići u Banovićima trenutno je smješteno 56 porodica i 160 članova, od kojih neki ne pamte život na drugim mjestima.
Inela Sulejmanović s porodicom je došla u Ježevac 1993.´godine sa samo 18 mjeseci. Svojih 26 godina provela je u ovom naselju, gdje je osnovala i svoju porodicu.
- Bolji život ne pamtim, ali znam da mi nije lako. Svaki dan idem gore na brdo i skupljam drva i ugalj kako bi ugrijala svoj jedini dom – ističe Sulejmanović.
Postoji nekoliko olakšica za socijalno ugrožene te neki ne plaćaju struju, a neki dobiju besplatan ugalj.
Od Općine imaju besplatnu vodu i to je jedino što trenutno ne plaćaju.
Osim ova dva kolektivna naselja, na području Banovića postoje i pojedinačne stambene jedinice.
U saradnji s Federalnim ministarstvom Općina je trenutno angažirana na adaptaciji 15 stambenih kuća u kojima žive 73 raseljene osobe.
Radi se o tzv. holandskim kućama u naseljima Podgorje, Jezero i Bagremik, za čiju rekonstrukciju i adaptaciju je Općina Banovići potpisala sporazum s Federalnim ministarstvom u decembru prošle godine.
- Bolji uvjeti za život su ono što svi žele, a do toga je najlakše doći uz pomoć zaposlenja, do kojeg rijetki dolaze - kazala je Devleta Omerović, koja ima dva nezaposlena sina.
Stazom „Marša mira“ 1992. godine u Tuzlu je došla i Refija Brkić (70), koja sada živi u Ježevcu.
Kaže da je teško preživjeti mjesec sa 300 maraka i da dobro prolaze samo oni koji imaju nekoga svog da im dodatno pomogne.
U projekt zatvaranja kolektivnih izbjegličkih centara, a kroz koji će se izgraditi 110 novih stambenih jedinica u četiri stambena objekta, uključila se Općina.
- Očekujemo da ćemo do 2021. zatvoriti kolektivne centre na području Banovića - kazao je pomoćnik općinskog načelnika Adem Mostarlić.