SAOPĆENJE

PDA: Vlada TK, pod upravom SDA i DF-a, dovela je GIKIL na ivicu potpunog kolapsa

PDA tvrdi da je GIKIL doveden do ivice potpunog kolapsa

PDA BiH. pdabih.org

M. O.

1.12.2024

Pokret demokratske akcije BiH (PDA BiH) izdao je saopćenje u povodu, kako navode, gubitaka od nevjerovatnih 60 miliona KM u kompaniji GIKIL u Lukavcu. 

PDA BiH tvrdi da je ova kompanija dovedena na ivicu potpunog kolapsa. Njihovo saopćenje prenosimo u cjelosti.

"Još jedna velika afera nadvila se nad Tuzlanskim kantonom, uzrokovana lopovlukom i pohlepom kantonalne vlasti. Vlada TK, pod upravom SDA i DF-a, dovela je GIKIL, jednu od najvećih kompanija u regiji s gotovo 1.000 radnika, na ivicu potpunog kolapsa.

Samo u prvih šest mjeseci ove godine GIKIL je ostvario gubitak od nevjerovatnih 60 miliona KM. Željeznički saobraćaj je za svo to vrijeme uredno funkcionisao. Sada, kada je firma na ivici propasti, a budućnost radnika i kompanije postala neizvjesna, vlast pokušava prebaciti odgovornost na probleme sa željezničkim prijevozom, višim nivoima vlasti i svim drugim faktorima.

Međutim, uzroci problema u TK su, nažalost, uvijek isti - loš menadžment, politička podobnost i nesposobnost kadrova, što je postalo uobičajena praksa SDA i DF vlasti. Od ranije smo svjedoci takve situacije na Aerodromu Tuzla i UKC-u prema potpuno istom obrascu. Glavni problem u Tuzlanskom kantonu je činjenica da se sve ključne funkcije dodjeljuju isključivo stranački odanim ljudima, čija je glavna zadaća osiguravanje unosnih ugovora SDA tajkunima i zapošljavanje radnika prema stranačkim nalozima kako bi se obezbijedili glasovi i lojalnost. Takav sistem donosi kratkoročnu političku korist SDA-u, ali uništava kompanije, ekonomski sistem i društvo u cjelini te je takva praksa postala glavni generator lošeg stanja u kojem živimo.

GIKIL je klasičan primjer ovakvog modela – firma je postala gotovo privatni ogranak SDA, gdje su Upravni odbor i ključne pozicije zauzimali isključivo članovi izvršnih odbora SDA Lukavac i SDA Živinice, što je bio jedini kriterij imenovanja. Članovi Upravnog odbora KHK, kao dijela GIKIL-a, koji je bio u vlasništvu Vlade TK, redovno su dolazili iz redova izvršnih odbora SDA. Predsjednik Upravnog odbora KHK, u trenutku kada je SDA počela otimanje GIKIL-a od većinskog vlasnika iz Indije, postavljen je u toj istoj SDA Vladi za ministra unutrašnjih poslova TK. Također, savjetnik premijera TK iz SDA Živinice bio je dio iste upravljačke strukture GIKIL-a. Obojica pomenutih kadrova SDA, koji su direktno upravljali kompanijom, završila su na optuženičkim klupama.

Prvom prilikom SDA vlast u TK napravila je manevar i preuzela kontrolu od većinskog partnera iz Indije, koji je imao 51% vlasništva u kompaniji. Situacija je eskalirala kada je bivši predsjednik Upravnog odbora iz Lukavca, tada već ministar MUP-a, u vladi SDA organizovao hapšenje strateškog partnera iz Indije i njegovo protjerivanje iz zemlje. To je izazvalo međunarodnu arbitražu zbog otimanja strane investicije i kapitala koju će Bosna i Hercegovina gotovo sigurno izgubiti. Posljedice će biti katastrofalne – očekuje se da će država morati platiti stotine miliona KM odštete, što će dodatno opteretiti ionako krhku ekonomiju, a da ne govorimo o Tuzlanskom kantonu i GIKIL-u.

Nakon oduzimanja GIKIL-a od indijskog vlasnika, Vlada TK je postavila svoj novi Upravni odbor, sačinjen od četiri člana SDA, koji su imenovali sadašnjeg direktora. Tako postavljena ekipa je, tokom godina upravljanja, dodjeljivala unosne poslove firmama u vlasništvu SDA tajkuna iz Živinica i Tuzle. Ni to im nije bilo dovoljno, nego je ta ista Uprava SDA nastavila svima dobro poznatu praksu zapošljavanja podobnih kadrova, povećavanja plata prema stranačkim kriterijima i rasprodaju imovine GIKIL-a.

Dugovi i problemi su nastavili rasti, ali Vlada TK i premijer Irfan Halilagić, koji su preko svojih kadrova faktički i vodili kompaniju, nisu pokazivali želju za rješenjem problema, želeći zadržati kontrolu nad GIKIL-om sve do okončanja izbora. Rezultat takvog upravljanja je teška finansijska situacija – očekuje se da će gubici kompanije u ovoj godini iznositi čak 100 miliona KM. Više od 900 radnika suočeno je s neizvjesnom budućnošću, dok SDA kadrovi sada podnose ostavke i prebacuju krivicu na probleme sa željeznicama i druge vanjske faktore, nakon što su situaciju doveli u ovakvo stanje.

Ovo je još jedan tragičan primjer kako politička pohlepa i nesposobnost mogu uništiti ne samo kompanije, već i živote hiljada ljudi.

Nažalost, nakon Aerodroma i UKC-a Tuzla, pred nama se nalazi još jedna velika afera uzrokovana politikom SDA i DF vlasti u TK - navodi se u saopćenju PDA.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.