Odbio je i prestižnu Fildsovu medalju 2006. kada je i pronašao rješenje tog problema, a koja u svijetu matematičara ime težinu Nobelove nagrade.
Ruski matematičar Grigori Jakovljevič Perleman (51) iz Sankt Peterburga osim toga što je genije u svojoj struci, takođe je i izuzetan čovjek. To dokazuje i činjenica da nije htio da uzme nagradu od milion dolara 2010. godine kada je pronašao rješenje Poenkarove hipoteze, što mnogima nije uspjelo u posljednjih stotinu godina.
To je teorija koja se bavi oblicima u četiri ili više dimenzija, a jedan je od sedam problema za čije rješenje Matematički institut Klej iz Masačusetsa u SAD-u nudi ovakav vrtoglavi iznos. Odbio je i prestižnu Fildsovu medalju 2006. kada je i pronašao rješenje tog problema, a koja u svijetu matematičara ime težinu Nobelove nagrade.
Tada je predsjednik Međunarodne matematičke unije ser Džon Bol odletio u Rusiju ne bi li ga nagovorio da preuzme nagradu. Uvjeravao ga je dva dana, ali uzalud.
Odbijanje preuzimanja nagrade ovaj genijalac je objasnio riječima "kako ga novac ne zanima, a niti slava i da ne želi da ga gledaju kao životinju u zoološkom vrtu". Rekao je kako on nije nikakav junak već najobičniji čovjek koji živi u skromno uređenoj sobi, u kojoj nema puno više od kreveta, ormara, stola i stolica. Takođe, objasnio je da ne postoje nerješivi matematički problemi, već samo oni koje je teže riješiti.