Tara Sofija Mor, stručnjak za rukovodstvo, koja je o ovoj temi pisala za magazin "Harvard Business Review", navodi da, sudeći prema jednom izvještaju kompanije “Hewlett Packard”, muškarci šalju prijave za određene pozicije onda kada misle da zadovoljavaju bar 60 posto potrebnih kvalifikacija, dok se žene prijavljuju samo onda kada misle da ispunjavaju 100 posto zahtjeva.
Logično je da ćete, ako vidite da ne ispunjavate uslove pomisliti "Koja je svrha?", ali upravo u tome leži problem. Dok vi pokušavate da poštedite sebe zamaranja i uštedite vrijeme, pa prelazite na sljedeći oglas, jača polovina će za svaki slučaj ipak pokušati i – ponekad dobiti radno mjesto.
- Oni koji se obično ne prijave nikada ne uzimaju u obzir da možda posjeduju neku vještinu ili osobinu koja će ostaviti dobar utisak na poslodavca i na taj način predstavljati kompenzaciju za nedostatak iskustva koje je se traži u oglasu, navodi Mor.
Na kraju krajeva, mnogi poslodavci svjesni su prilikom sastavljanja oglasa da postavljaju nerealne zahtjeve koje većina kandidata ili čak nijedan kandidat neće moći da ispuni.
- Ovi podaci bi zato trebalo dobro da otvore oči onim damama koje su do sada izbjegavale slanje radnih biografija na pozicije za koje su vjerovale da ne ispunjavaju uslove, i da shvate da ne igraju svi igru po istim pravilima, dodaje Mor.
Istina je da nemate šta da izgubite, pa zato ubuduće nemojte dozvoljavati sebi da propustite priliku.