Mnogi stručnjaci proučavaju povezanost nedostatka vitamina D i infekcije koronavirusom.
Uloga vitamina D u stvaranju i održavanju jakog imuniteta posebno je prepoznata pojavom pandemije koronavirusa. Mnoge naučne studije ukazale su na povezanost niskih koncentracija vitamina D i učestalosti više infektivnih bolesti, naročito infekcija respiratornog sistema.
U zemljama snažno pogođenim pandemijom koronavirusa, poput Italije, preporuke kažu da, u slučaju laboratorijski potvrđenog nedostatka vitamina D, kod zaraženih ovim virusom treba uvesti dodatak ovog vitamina.
Većina vitamina D stvara se u koži pod utjecajem sunčevog zračenja, a unos ovoga vitamina putem hrane u prosjeku je veoma mali u populaciji i iznosi svega 20 posto od ukupnih dnevnih potreba.
Ishrana bogata vitaminom D3 podrazumijeva prije svega ribu, poput tune, sardela, skuša, bakalara, haringi, lososa, zatim rakove i plodove mora, neke vrste gljiva, kvasac, goveđu jetru i žumance, ali i namirnice koje su dodatno obogaćene vitaminom D.
Stručnjaci upozoravaju da se usljed nedostatka vitamina D ne treba pretjerano izlagati sunčevoj svjetlosti i ponašati se neodgovorno, jer to predstavlja potencijalni rizik za transformaciju zdravih ćelija kože u maligne.
Šansu treba dati hrani i dodacima ishrani, kao daleko sigurnijem načinu za nadoknadu ovog vitamina.