Košarkaški klub Bosna je na današnji dan prije 45 godina, 5. aprila 1979. godine, osvojio titulu Kupa Šampiona, pandan današnjoj Euroligi.
U finalu ovog takmičenja, na iznenađenje mnogih, slavili su protiv Emersona iz Varezea 96:93.
"Natrpali" su tada protivnički koš Žarko Varajić s 45 i Mirza Delibašić s 30 poena i donijeli vrijedan trofej u Sarajevo.
S klupe ih je vodio tada mladi, a sada čuveni Bogdan Tanjević. O uspjehu Bosne razgovarali smo s legendarnim Bošom, a otkrio nam je šta mu nedostaje iz tog perioda.
- Sjećanje na moje drage igrače, prije svega one koji nema, s kojim danas ne mogu proslaviti. To je prva stvar koja mi uvijek padne na pamet. Čak i svih članova uprave kluba, kojih nema, nekih odavno. Dan kad smo mi išli u Grenobl, naš Sokrat Morait išao je na tešku operaciju od koje se neće ni oporaviti. Nedostaje mi taj neviđeno precizan čovjek. Tada je bio republički sekretar, ono što danas zovemo ministrom, kojih danas ima kao blata. Ali i svi oni dragi ljudi, koji su brinuli da se uopće može trenirati, putovati, da se podijele neke stipendije – započeo je Bogdan Tanjević za portal "Avaza“.
Osvrnuo se Boša i na primanja tadašnjih igrača koji su donosili titule, za razliku od nekih koji su dolazili u posljednje dvije decenije, ali i na ono za šta se tada igrala košarka.
- Te stipendije su bile sasvim smiješne. Mirza nije u godini mogao zaraditi današnjih 10.000 eura. Toliko, koliko su Bosnini igrači čak i prije desetak godina bili plaćeni. I sad mi kao nešto o kvaliteti. Nije bio običaj. Igralo se za ljubav, prije svega, za slavu – kazao nam je legendarni Boša, pa nastavio:
- To je ono što mi prvo pada na pamet. Svi oni moji ljudi. Tog napornog puta, jer znamo da se dođe do nekakvog standarda, treba mnogo toga. Jedino što smo imali je bila Skenderija, i to mala dvorana, velika je za velike utakmice bila. Imali smo malu dvoranu, trenirali dva puta dnevno, to je za nas bio luksuz, kad imaš lijep prostor za rad. Imali smo na kraju, tek poslije Kupa Šampiona, fantastične prostorije. Prethodno smo bili, objektivno, po nekim rupama.
Dotakli smo se i propadanja košarke, ali i legendarnog kluba u našoj zemlji.
- Bosna i Hercegovina je po društvenom uređenju specifična. Ničemu se nije čuditi. BiH ima mnogo bitnijih stvari o košarci i nekakvim velikim rezultatima – poručio je čuveni Bogdan Tanjević za portal "Avaza“.