Sloboda, Borac i GOŠK izborili su na terenu opstanak u Premijer ligi Bosne i Hercegovine, ali hoće li u njoj igrati i naredne sezone, odlučit će danas Drugostepena komisija za licenciranje Nogometnog saveza BiH.
Ova tri kluba, zajedno s Čelikom i Vitezom, koji svakako napuštaju elitno bh. takmičenje, nisu ispunili propisane kriterije pa im je Prvostepena komisija za licenciranje prije dvije sedmice uskratila dozvolu da igraju u Premijer ligi sljedeće sezone.
Klubovi su, kako to nalažu pravila, imali pravo žalbe, uz podnošenje dokaza o ispunjavanju uvjeta, što su i iskoristili, a hoće li one proći, znat će se nakon sjednice Drugostepene komisije.
Stečaj opcija
U najgoroj situaciji je Borac, koji mora prikupiti čak 730.000 KM, što je ravno čudu. Od te sume, 580.000 KM Banjalučani duguju FK Džaja, a ostatak otpada na bivše igrače, trenere... Direktor Borca Vico Zeljković kaže da klub ne može sam riješiti ovaj problem te da ne zna kakva je sudbina kolektiva.
- Ako ne dobijemo licencu, onda je jedna od opcija da proglasimo stečaj i da krenemo od nule – kaže Zeljković.
Sloboda licencu od Prvostepene komisije nije dobila zbog dugova prema bivšim igračima Adinu Džafiću, Muameru Zoletiću, Ameru Ordagiću, Aleksandru Subiću, Ivanu Kostiću i Ivanu Fatiću. Kako smo saznali, radi se o sumi od skoro 250.000 KM.
No, prema informacijama iz Tuzle, čini se da je Sloboda riješila dobar dio ovog problema. Džafiću, Zoletiću, Ordagiću i Subiću isplaćen je dio dugovanja te je s njima, ujedno, postignut dogovor o isplatama na rate. No, s Kostićem i Fatićem je drugačija situacija, jer je dug od skoro 120.000 KM prema njima stigao i do Disciplinskog komiteta Svjetske nogometne asocijacije (FIFA). Dosadašnje rokove za plaćanje dugova Sloboda je preskočila, a kako stvari stoje, do početka sjednice morat će podmiriti kompletan dug prema njima.
- Kostić i Fatić uopće ne žele razgovor nego hoće sav novac. No, situacija nije toliko kritična. Sve je otvoreno, vidjet ćemo šta će se desiti – tvrdi predsjednik Slobode Senad Mujkanović.
Deponiran novac
Tuzlaci su u NSBiH deponirali 45.000 KM dok se ne završe sudski procesi koje su pokrenuli protiv više nogometaša osporavajući visinu navedenih dugova i tereteći ih za kršenje ugovora, nedisciplinu i samovoljno napuštanje ekipe. Moguće je da će deponirana sredstva biti iskorištena za izmirenje dijela dugova i dobivanje licence, ali hoće li to biti dovoljno, odlučit će Drugostepena komisija NSBiH.
Ilić: Dobit ćemo licencu
Prvostepena komisija za licenciranje NSBiH licencu za takmičenje u Premijer ligi uskratila je, između ostalih, i GOŠK-u. Dan uoči konačne odluke, u Gabeli tvrde da su problem riješili.
- Kod nas je stvar neuplaćenih doprinosa što nismo vodili kako treba i redovno plaćali. Jednostavno, nekad nismo imali dovoljno sredstava. No, to smo sad već riješili i očekujem da na Drugostepenoj komisiji dobijemo licencu - rekao je predsjednik GOŠK-a Lujo Ilić.
Ko bi ih zamijenio?Šta ako ova tri kluba ili neki od njih ni danas ne dobiju licencu? Ono što je sigurno jeste da će biti izbačeni iz lige, a pitanje koje kopka našu sportsku javnost je koji će ih timovi zamijeniti u Premijer ligi BiH.
Čelik i Vitez ne dolaze u obzir, jer su ispali na osnovu rezultata, a brojku od 12 klubova u Premijer ligi popunit će klubovi iz entitetskih liga koji budu imali licencu. Dakle, ako zbog licence iz lige budu izbačeni Sloboda i GOŠK, njihova mjesta zauzet će najboljeplasirane ekipe iz Prve lige FBiH koje budu imale licencu. Isti je slučaj i s Borcem, koji bi zamijenio neki klub iz Prve lige Republike Srpske. Tu se izuzimaju prvaci liga, jer bi oni, prema plasmanu, svakako trebali prijeći u Premijer ligu BiH, naravno pod uvjetom da dobiju licencu.
Nogometni savez BiH ranije je, u skladu s članom 40. Pravilnika o licenciranju klubova za Premijer ligu BiH, pozvao po tri najbolje plasirana kluba iz obje entitetske lige da dostave dokumentaciju za licencu.