Saudijci bez nove senzacije: Prva pobjeda Poljaka u režiji Roberta Levandovskog

Poljska slavi kapitena, koji je bio strijelac i asistent

Levandovski: Junak svoje selekcije. TWITTER

26.11.2022

Reprezentativci Poljske došli su do prve pobjede na Svjetskom prvenstvu u Kataru, savladavši u susretu drugog kola C grupe selekciju Saudijske Arabije rezultatom 2:0.

Zasluge za oba gola Poljske ponio je njihov kapiten Robert Levandovski (Lewandowski).

Prvo je u 39. minuti asistirao za Pjotra Zjelinskog (Piotr Zielenski), koji je pogodio za 1:0, a potom je napadač Barcelone u 82. minuti iskoristio katastrofalnu grešku protivničke odbrane i golom za 2:0 riješio pitanje pobjednika.

Jedan od junaka Poljske bio je i golman Vojćeh Ščesni (Wojciech Szczęsny), koji je u prvoj minuti nadoknade prvog poluvremena odbranio penal Salemu Al Davsariju (Dawsari), a istakao se s još nekoliko vrhunskih odbrana.

Poljaci posljednji meč u grupnoj fazi igraju protiv Argentine 30. novembra, dok će Saudijska Arabija igrati protiv Meksika.

FT - Kraj utakmice. Prva pobjeda Poljske i prvi poraz Saudijske Arabije.

90+6' - Dobar je to pokušaj bio Saudijaca, lopta je prohujala pored stative.

90' - Mogao je Levandovski do drugog gola, ali ga je Alovais spriječio u tome.

82' - GOOOOOL! Levandovski je iskoristio katastrofalnu grešku odbrane Saudijaca i postigao drugi gol za svoju selekciju, svoj prvi na turniru.

78' - Velika prilika za Saudijsku Arabiju. Šutirao je Al Malki, a lopta je otišla za malo pored stative.

75' - Sjevnula je kontra Poljske, ali je Alovais izašao s gola i izbacio loptu ispred Levandovskog.

66' - Još jedna stopostotna prilika za Poljake. Levandovski je pogodio stativu.

63' - Sada prečka na drugoj strani, koju je pogodio Milik.

60' - Saudijci su ponovo zaprijetili preko Al Brikana.

55' - Još jedna vrhunska intervencija Ščesnog, koji je odbranio pokušaj Al Davsarija.

53' - Nema uzbuđenja u drugom dijelu, iako su Saudijci krenuli ofanzivno ne bi li došli do izjednačenja.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

HT - Kraj prvog poluvremena nakon što se igralo dodatnih 10 minuta. Poljaci imaju minimalnu prednost zahvaljujući golu Pjotra Zjelinskog iz 39. minute, dok je Vojćeh Ščesni u prvoj minuti nadoknade odbranio udarac Salema Al Davsarija.

45+5' - Nastavljaju s napadima Saudijci, brane se Poljaci u ovim trenucima.

45+1' - Ščesni je odbranio penal Al Davsariju, a potom je još jednom vrhunskom odbranom spasio svoju selekciju.

45' - Sviran je penal za Saudijsku Arabiju nakon gledanja VAR-a. Vrlo diskutabilna odluka glavnog sudije.

40' - GOOOOOL! Povela je Poljska golom Zjelinskog. Asistenciju pišemo Levandovskom.

37' - Već neko vrijeme se ukazuje pomoć Abdulajhiju.

26' - Zaprijetili su Poljaci. Bjelik je nakon kornera gađao glavom, a izblokirao Al Šehri.

20' - Oštra igra Poljaka, u razmaku od četiri minuta zaradili su tri žuta kartona.

13' - Prva prava prilika za Saudijce. Šutirao je Kano, a Ščesni sjajno odbranio i izbacio loptu u korner.

9' - Nastavljaju s napadima Saudijci, za sada bez prave prilike.

6' - Opasan napad Poljske, ali je lopta na kraju završila u rukama Alovaisa.

3' - Ofanzivno su u meč krenuli Saudijci, koji imaju veliku podršku svojih navijača u Dohi.

1' - Počela je utakmica!

13:58 - Glavni sudija današnjeg meča je Vilton Sampajo iz Brazila.

13:55 - Susret se igra na stadionu Edukejšn siti u Dohi, a evo i sastava.

Poljska: Ščesni – Keš, Glik, Kivior, Berežinski – Bjelik, Krihovjak– Milik, Zjelinski, Frankovski – Levandovski.

Saudijska Arabija: Alovais – Abdulhamid, Al Amri, Abdulajhi, Alburajk – Kano, Al Malki, Al Nežei – Al Brikan, Al Davsari – Al Šehri.

13:50 - Dok je Poljska u prvom kolu remizirala s Mekiskom 0:0, Saudijska Arabija je priredila prvoklasnu senzaciju i pobijedila jednog od glavnih favorita turnira Argentinu s 1:2.