Pravdu na susretu u Štutgartu dijelit će engleski sudija Entoni Tejlor

Detalj s utakmice Španija - Njemačka - Avaz
+8

prije 3 dana

Poštovani čitatelji dobrodošli na tekstualni prijenos prve utakmice četvrtfinala Evropskog prvenstva i okršaja koji su mnogi prozvali finalom prije finala.

U Štutgartu se sastaju dvije najtrofejnije ekipe prvenstava Starog kontinenta - Španija i Njemačka koje su po tri puta bile na tronu Evrope.

Španija - Njemačka 2:1 (Olmo 51', Merino 120' / Virc 89')

FT - GOTOVO JE! Španija je u polufinalu.

120+5' - Crveni karton za Karvahala!

120' - Igrat će se još 3 minute.

120' - GOLLL!!!! Merino je glavom pogodio i zaledio Nijemce!

117' - Prijeti Fulkrug! Zahvatio je loptu glavom, ali još uvijek je Simon na vrhuncu zadatka.

111' - Novi žestok udarac za Kukurelju. U zraku ga je Kimih pokupio. Uopće nije išao na loptu, ali ništa od kartona.

110' - Dobio je i Rodri žuti karton.

106' - Sjajna akcija na početku utakmice za Nijemce. Lopta je pogodila Kukurelju u ruku, ali Tejlor smatra da nije bilo dovoljno za penal.

HT - Kraj prvog produžetka.

105' - Velika šansa za Njemačku! Virc je nakon dodavanja Milera šutirao iz prve, ali lopta odlazi pored gola.

104' - Solidan pokušaj Ojarzabala s 20-tak metara, a odlazi tik pored stative.

100' - Sjajna akcija Virca i Musijale, ali su se uspjeli Španci odbraniti.

99' - Španci su bolji u prvom produžetku, ali bez pravih pokušaja.

94' - Virc je dobio žuti karton.

91' - Počeo je prvi produžetak u Štutgartu.

FT - Gotovo je regularni dio utakmice. Idemo u produžetke!

90+4' - Velika šansa za Milera! Naletio je na loptu i šutirao, ali lopta odlazi pored gola.

90' - Igrat će se još četiri minute.

89' - GOLLL!!!!!! Vraćaju se Nijemci pred sami kraj utakmice. Kimih je nevjerovatno spustio loptu poslije duge lopte, a na tu loptu nalijeće Virc i od stativu pogađa.

87' - Haverc konstantno upropaštava prilike za Njemačku.

82' - Velika šansa za Njemačku! Unai Simon je pogriješio, poslao loptu iz gol auta do Haverca, ali nije napadač uspio lobovati golmana Španije.

81' - Dobar pokušaj Musijale, ali odlazi to pored gola.

80' - Nagelsman je gurnuo sve karte u napad. Miler je ušao umjesto štopera Taha.

79' - Morata i Vilijams su izašli, a ulaze Merino i Ojarzabal.

77' - Velika šansa za Nijemce. Probili su špansku odbranu, Virc je pobjegao Kukurelji, a onda dodao Fulkrugu koji je u padu šutirao, ali pogađa stativu.

74' - Hrvački zahvat Ferana Toresa nad Musijalom.

73' - Novi žuti karton za Nijemce. Mitelštat je faulirao Ferana Toresa.

72' - Prijeti i Haverc, ali Karvahal je uspio to da izblokira.

70' - Velika šansa za Njemačku! Haverc je glavom prebacio loptu Fulkrugu, on je vratio za Andriha, ali brani Simon.

67' - Kros je dobio žuti karton. Olmo je kao brzi voz protrčao pored njega i nije imao druge opcije njemački veznjak.

64' - Pokušavaju Nijemci centaršutevima, ali ne uspijevaju šutirati na gol.

63' - Nova izmjena kod Španaca. Feran Tores je zamijenio Jamala.

60' - Bude se i Nijemci. Virc se namjestio i šutirao, ali su uspjeli defanzivci Španije odbraniti njegov udarac.

56' - Andrih je požutio. Nove izmjene kod Njemačke. Gundoan i Raum izlaze, a Fulkrug i Mitelštat ulaze.

53' - Imali su odmah priliku Nijemci doći do izjedačenja, ali nisu uspjeli dovoljno zaprijetiti.

51' - GOLLLL!!!! Perfektna asistencija Jamala. Prihvatio je loptu, dodao između dva igrača do Olma, a veznjak je pogodio sjajno plasiranim udarcem.

48' - Odvažio se i Andrih na utakmici, ali odlazi to daleko od gola.

47' - Najbolja šansa na utakmici! Vilijams je prebacio loptu do Jamala, krilni napadač je dodao do Morate koji se pozicionirao na šest-sedam metara, riješio čuvara, ali šutirao preko gola.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Kod Španije je Naćo zamijenio Le Normana, koji je imao žuti karton iz prvog dijela.

Mijenjao je i Nagelsman. Andrih i Virc su ušli umjesto Džana i Sanea.

HT - Gotovo je prvo poluvrijeme.

45' - Još dvije minute u prvom dijelu.

44' - Ponovo dobar prodor i loš udarac Španaca - sada je Jamal loše šutirao.

39' - Ponovo nesigurna intervencija Nojera! Prije toga je Haverc pogriješio i dao loptu u kontru Špancima. Ona dolazi do Danija Olma, koji je šutirao s 25 metara, a taj ne previše dobar udarac je Nojer jedva odbranio.

36' - Vilijams je sjajno šutirao, ali brani Nojer. Sviran je ofsajd. Ipak, snimak pokazuje da je pogodio da bi ovdje milimetri odlučivali.

35' - Velika šansa za Haverca! Odlično je primio na prsa dugu loptu iz zadnje linije, oslobodio se defanzivca i šutirao na gol. Međutim, to je Simon ponovo bez problema zaustavio.

33' - Lijepa akcija Njemačke, ali ponovo bez opasnosti pred golom. Unai Simon je odlično reagirao.

30' - Sada je i Le Norman dobio žuti karton. Tejlor se "razmahao" kartonima kako bi smirio igrače.

28' - Raum je drugi igrač koji se našao u bilježnici Entonija Tejlora. Jako je faulirao Karvahala.

23' - Šutirao je Laport iz velike udaljenosti, a Nojer je veoma slabo reagirao. Na njegovu sreću, nije bilo nikog ispred, pa je uspio smiriti loptu.

20' - Prva velika šansa pred golom Španije! Gundoan je sjajno pronašao Kimiha na desnoj strani, desni bek je uputio centaršut u šesnaesterac, a glavom udara Haverc. Ipak, brani to Unai Simon.

16' - Šutirao je Fabijan Ruiz s 20 metara, ali lopta odlazi preko gola.

14' - Velika šansa za Španiju! Jamal je pokušao iznenaditi živi zid Njemačke iz slobodnog udarca, šutirajući između njih, ali lopta odlazi pored gola.

13' - Neoprezan start Rudigera. Dobio je prvi žuti karton na utakmici. Ako prođu Nijemci, defanzivac neće igrati u polufinalu.

13' - Neočekivano mnogo poslo za Tejlora. Vilijams je neoprezno udario Kimiha.

12' - Vilijams je imao dobru priliku, ali je povukla lopta krilnog napadača španske reprezentacije i sebično reagirao.

10' - Bez velikih šansi u prvih deset minuta susreta. Još uvijek se svi vraćaju u normalu nakon povrede Pedrija.

7' - De La Fuente je primoran na izmjenu. Nakon samo sedam minuta Pedri napušta igru i mijenja ga Olmo.

6' - U šest minuta tri španska igrača su već završavala na travi i ukazivala im se pomoć. Agresivni su domaći Nijemci, a i klupa je agresivno reagirala.

4' - Nervoza na početku susreta. Kros je neoprezno udario Pedrija, ali sudija Tejlor smiruje strasti.

1' - Nakon 50 sekundi je Španija imala priliku. Morata je primio loptu u šesnaestercu, odigrao povratnu za Pedrija, ali njegov udarac brani Nojer.

1' - Počeo je susret u Štutgartu.

17:55 - Igrači su izašli na teren. Intoniraju se himne. Sve je spremno za početak utakmice.

17:15 - Španci bi da prekinu crnu seriju

Španija u svojim vitrinama ima tri titule prvaka Evrope i jedan trofej Svjetskog prvenstva, ali nikada u svojoj historiji nije pobijedila domaćina velikog turnira.

17:05 - Repriza iz finala 2008. godine

Španija i Njemačka igrale su veliko finale Evropskog prvenstva 2008. godine koje je održano u Austriji i Švicarskoj.

Slavila je "Crvena furija" pogotkom Fernanda Toresa (Torres), a ovo je idealna prilika da se prisjetimo tog pogotka.

16:55 - Poznati su i početni sastavi koje su odabrali treneri Luis de la Fuente i Julian Nagelsman (Nagelsmann).

Španija: Simon, Karvahal, Le Normand, Laport, Kukurelja, Rodri, Ruiz, Pedri, Jamal, Vilijams i Morata.

Njemačka: Nojer, Kimih, Ridiger, Tah, Raum, Kros, Džan, Gundoan, Sane, Musijala i Haverc.

Pravdu na ovom susretu dijelit će engleski sudija Entoni Tejlor (Anthony Taylor).

16:45 - Put Španije do četvrtfinala

Španija je grupnu fazu okončala s tri pobjede i bez primljenog gola: Hrvatska (3:0), Italija (1:0) i Albanija (1:0).

16:40 - Put Njemačke do četvrtfinala

Nijemci su na startu demonstrirali silu protiv Škotske (5:1), savladali su Mađarsku s 2:0, a onda remizirali sa Švicarskom (1:1). U osmini finala su bili bolji od Danske (2:0).

16:30 - Izjave selektora

- Bit će to ravnopravna utakmica. Moglo je to biti finale Evropskog prvenstva i mislim da će to biti izjednačena utakmica na nogometnoj razini. Njemačka uvijek počinje jako u utakmice, pa ćemo se očito tome pokušati suprotstaviti. Pokušat ćemo preuzeti inicijativu i ići svim silama od prve minute - rekao je De la Fuente.

Identičnog je razmišljanja i njemački selektor Nagelsman.

- Nije finale, nego četvrtfinale. Želimo biti jedna od momčadi u polufinalu. Španija također želi biti prvak, tako da će to biti teška utakmica. Obje ekipe imaju dobar posjed, imaju dobre kvalitete u kontrapresingu i mogu svoje protivnike staviti pod pritisak - naveo je Nagelsman.