POTPISANA SARADNJA

Inovacija u bh. omladinskom fudbalu: FK Željezničar i AK Novi Grad uvode novitete kroz projekt Atletska ABCDa

Dugi niz godina radim u atletici, i sve češće roditelji dolaze s istim zahtjevom, da njihovu djecu naučim pravilno trčati, rekao je Ćerimagić

Danas ozvaničena saradnja. FK Željezničar

E. Ć.

10.9.2024

Danas je u Sarajevu potpisana saradnja između Fudbalskog kluba Željezničar i Atletskog kluba Novi Grad, čime se zvanično pokreće jedinstveni sportski projekt pod nazivom Atletska ABCDa. Ova saradnja ima za cilj revolucionirati pristup kondicionom treningu mladih fudbalera kroz uvođenje atletskih metoda i vježbi u svakodnevne treninge.

Elmir Ćerimagić, dugogodišnji atletski trener i predsjednik Komisije atletičara i atletičarki Federacije BiH, objasnio je kako je došao na ideju ovog projekta:

- Dugi niz godina radim u atletici, i sve češće roditelji dolaze s istim zahtjevom – da njihovu djecu naučim pravilno trčati. Nažalost, nemoguće je ispraviti sve posljedice hipokinezije individualnim radom. Zato sam pokrenuo projekt Atletska ABCDa s trenerima mlađih kategorija FK Željezničar. 

Cilj je da u narednih godinu dana doeduciramo trenere o atletskim vježbama i metodama, koje će integrirati tokom svakog fudbalskog treninga kao dio zagrijavanja. Ova zamisao omogućava djeci da konstantno rade na tehnici trčanja i razvoju atletskih vještina, što je izuzetno važno. Roditeljima je ovako lakše i pristupačnije, jer ne moraju voditi djecu na dodatne treninge. Osim toga, ovaj program djeluje i kao prevencija povreda – posebno koljena. Zanimljivo će biti uporediti rezultate ove generacije s prijašnjim, koje nisu imale ovakav pristup, i vidjeti razliku u učestalosti povreda - rekao je on.

Projekat Atletska ABCDa podijeljen je u tri ključne etape. U prvoj etapi, stručnjaci iz atletike će analizirati dosadašnji rad trenera i identifikovati područja za poboljšanje. U drugoj fazi, fokus će biti na doedukaciji trenera, gdje će kroz teorijske i praktične radionice usvojiti nove atletske tehnike i metode. Treća i završna faza podrazumijeva zajednički rad s djecom, nakon čega će treneri samostalno primjenjivati naučene metode, uz povremenu podršku atletskih stručnjaka.

Ovaj jedinstveni pristup donosi brojne prednosti, kako za djecu, tako i za trenere. Pored poboljšanja tehnike trčanja i općeg atletskog razvoja, program također doprinosi smanjenju rizika od povreda, koje su česte kod mladih sportista. Redovno testiranje djece na početku i kraju programa pomoći će u preciznom mjerenju napretka, čime će se dodatno potvrditi efikasnost ove inovacije.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.