Zašto su tebe silovali, a ne neku drugu? Sigurno si ga nekako isprovocirala”? Ovo pitanje jedno je od mnogih potvrda i danas prisutnih mitova vezanih za preživjele ratnih silovanja.
Ukazivanje na još uvijek prisutne negativne stereotipe i mitove s kojima se suočavaju tokom krivičnih postupaka u BiH, osnovni je razlog za provođenje istraživanja i izradu izvještaja koji će biti predstavljen sutra u Sarajevu.
Izvještaj će prezentirati Kajli Delbik (Kyle Delbyck), autorica ispred TRIAL Internationala, a panelistica će biti Božidarka Dodik, sutkinja Vrhovnog suda Federacije BiH. Prisutnima će se obratiti i program menadžerica Britanske ambasade u BiH Lori Hanter (Laurie Hunter). Moderator događaja će biti Midhat Izmirlija, dr. docent na Pravnom fakultetu u Sarajevu.
U izvještaju, nastalom u sklopu projekta koji se realizuje uz podršku Vlade Velike Britanije, su pomno analizirane sudske prakse sa suđenja za seksualno nasilje u ratu širom Bosne i Hercegovine, te predstavljene rodno utemeljene predrasude koje prožimaju slučajeve ratnog seksualnog nasilja u BiH.
Identifikovani su osnovni mitovi s kojim se suočavaju preživjele u sudskim procesima, promiskuitet (žrtve izazivaju seksualno nasilje svojim promiskuitetnim ponašanjem), pristanak (ne opirući se, žrtve pristaju na krivično djelo seksualnog nasilja), kredibilitet (žrtve lažu o seksualnom na¬silju) i sram (žrtve, a ne počinioci, se trebaju sramiti počinjenog seksualnog nasilja).
Uz prezentiranje primjera iz prakse u kojima se vide načini ispoljavanja tih mitova tokom sudskih postupaka u BiH, date su i konkretne preporuke tužilaštvu, sudijama, odjeljenjima za podršku svjedoka, organima vlasti u BiH kao i zakonodavnim organima u Federaciji BiH i Republici Srpskoj, te međunarodnoj zajednici u cijelosti.