Uprkos stalnim hvalospjevima vlasti da je iz dana u dan sve manje nezaposlenih bh. građana, stvarno stanje potpuno je drugačije. To potvrđuje i primjer „Avazove“ sagovornice (identitet poznat redakciji) koja je na Facebook stranici „Tražim/nudim posao“ objavila da traži pouzdanu osobu koja bi joj radnim danima dovodila dijete iz škole.
Za ovu uslugu, kako kaže, ponudila je mjesečnu naknadu od 50 KM. A u samo dva sata nakon objave oglasa njen pretinac s porukama bio je zatrpan.
Prođu obuku
Priznaje, bila je šokirana. Novac koji je ponudila nije veliki, a obaveza koju neko preuzima jeste. Pojašnjava da bi odabrana osoba bila obavezna svaki dan u 16 sati biti ispred škole.
- Javilo mi se čak 25 osoba, a među njima i jedan mladić. Nisam više stizala odgovarati na poruke. Na kraju sam odabrala djevojku po preporuci, a od prijavljenih na oglas izdvojila sam dvije osobe koje ću kontaktirati ako bude potrebe - ispričala je naša sagovornica.
Da očajni bh. građani u potrazi za poslom provode dane pretražujući internetske stranice s oglasima, potvrđuje i broj onih koji ih posjete.
Ali, ima i situacija da oni koji nude ozbiljan posao ne mogu naći kandidate koji zadovoljavaju kriterije. Ismet Travljanin, vlasnik jedne firme iz Sanskog Mosta, kaže da već pet godina teško nalazi zaposlenike. Kako pojašnjava, jave im se nestručni ljudi, prođu kod njih obuku, ali odmah nakon toga odlaze da rade negdje u inozemstvo.
Korektni odnosi
Prema podacima portala Posao.ba, najveći broj prijava - čak 1.722 - primili su za poziciju prodavača u jednoj internacionalnoj kompaniji.
- Analiza tržišta rada koju smo proveli lani pokazuje da je posao prodavača, odnosno trgovca, među najtraženijim u BiH. Veliki broj aplikacija primili smo i za posao agenta u call centru i za administrativne poslove općenito – napominju u Posao.ba.
Dodaju da je reputacija poslodavca presudna kada je riječ o privlačenju kvalitetnih kandidata.
- Mnogo više ljudi javlja se na oglase poslodavaca koji su godinama prisutni na tržištu. Uz snažan brend poslodavca najčešće se vezuju i bolji radni uvjeti, plaće, korektni odnosi prema zaposlenima – pojašnjava menadžer u Posao.ba Bojan Divčić.
Nema mesara, električara...
Projekt-koordinatorica u Posao.ba Semina Husomanović kaže da najmanje aplikacija pristiže za zanatske poslove kao što su mesari, frizeri i električari.
- To su deficitarna zanimanja. Kandidate odbijaju ponude s ispodprosječnim plaćama, veliki broj prekovremenih sati, loši ili rizični uvjeti rada i loša reputacija poslodavca – navodi ona.