BIH

Stručnjaci za Avaz.ba: Najvažniji savjet - nemojte dugo biti na otvorenom

A. SOKOLOVIĆ

26.2.2018

Bosna i Hercegovina se jutros probudila u debelom minusu. U sedam sati na Bjelašnici je izmjeren -21 stepen, a nešto toplije  bilo je u ostalim dijelovima naše zemlje.  

Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta na snazi je obustava saobraćaja za sve kategorije vozila na putnim pravcima: Livno - Šujica, Glamoč - Mlinište, Kupres - Šipovo i Rakitno - Blidinje.

Savjeti stručnjaka

Za vozila preko 3,5 tone na snazi je zabrana saobraćaja na putnom pravcu Šujica - Tomislavgrad. 

I narednih dana očekuje se slično vrijeme. Od utorka se čak najavljuju i veći minusi, koji bi u pojedinim dijelovima BiH mogli doći i do 20 stepeni ispod nule. Vrhunac polarnog vala iz Sibira očekuje se u srijedu, a slično će biti i tokom vikenda.

Tokom proteklog vikenda kontaktirali smo i Hitnu pomoć, u nadi da će građanima dati najbolje savjete.

Naša sagovornica, doktorica Seida Pandić, odgovorna doktorica u Hitnoj pomoći, dala je preporuke kojih se trebaju pridržavati svi stanovnici Bosne i Hercegovine.

- Prvi savjet je da svakako treba izbjegavati izlazak na otvoreno. Posebno se to odnosi na kardiovaskularne bolesnike, asmatičare, ali i sve starije osobe. Trebaju izbjegavati izlazak u jutarnjim satima, redovno uzimati terapije. Srčani bolesnici i oni s hroničnim plućnim bolestima, te djeca i ljudi starije životne dobi nikako ne bi trebali napuštati svoje prostorije - kaže Pandić za Avaz.ba.

Ona je preporučila svim stanovnicima da budu u toplom, te da povećaju unos voća i povrća.

- Potrebno je izbjegavati prostore gdje se okuplja mnogo ljudi. Razlog - virusi koji se šire. Vjerujem da će građani biti savjesni – dodala je Pandić.  

( Ilustracija)

Dodajemo da su ljekari izdali novo upozorenje na hladne valove koji mogu djelovati na zdravlje. 

Hladni valovi uzrokuju povećanu smrtnost ljudi, ali za razliku od toplih valova, čiji je utjecaj koncentriran na dan ili dva nakon njihove pojave, hladni uzrokuju povećanu smrtnost s odgodom i nakon njihovog završetka. 

Stoga, podsjećamo na nekoliko preporuka na šta treba obratiti pažnju kada su vani niske temperature. 

Izlazak rano ujutro izbjegavajte. Ako idete vani, obavezni su kapa, šal i rukavice. Nemojte dugo biti na otvorenom, pijte tople napitke i budite u kontaktu sa svojim starijima.

Žrtva virusa u TK  

Podsjetimo, starija ženska osoba s područja Tuzlanskog kantona, koja je na Infektivnu kliniku UKC-a Tuzla primljena u teškom zdravstvenom stanju, još jedna je žrtva ovogodišnjeg virusa gripe na području TK. 

Dodajmo da je u Unsko-sanskom i Livanjskom kantonu do daljnjeg obustavljena nastava te da je broj oboljelih od gripe i akutnih virusnih infekcija u velikom porastu na području cijele BiH. 

Zabilježeno je i nekoliko slučajeva svinjske gripe, a doktori predviđaju da će broj oboljelih još rasti, potvrđeno je za Avaz.ba. 

U Federaciji BiH, najveći broj oboljelih je u Kantonu Sarajevo (3.887 akutne respiratorne infekcije i 441 gripa), u ZDK (1.959/629), te TK (1.083/272). 

Svinjska gripa

Dodajmo da je u UKC-u Sarajevo čak 64,9 posto nalaza pozitivno na virus gripe, od čega je 32,4 posto pozitivno na virus svinjske gripe. 

U Republici Srpskoj u sedmoj sedmici 2017. bilo je 12.697 osoba koje se oboljele od akutnih respiratornih infekcija, dok je od gripe oboljela 3.661 osoba. 

Stručnjaci su potvrdili da od gripe i akutnih respiratornih oboljenja najviše obolijevaju djeca predškolskog i školskog uzrasta, te su oni na posebnom udaru, kao i starije osobe, kardiovaskularni bolesnici i asmatičari.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.