Korića han, jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u BiH, smješten je jugozapadno od Gračanice, u blizini puta Tuzla - Doboj i rijeke Sokoluše koja se ulijeva u Spreču. Na središnjem dijelu omanjeg brežuljka nalazi se plato i na njemu je smješteno prahistorijsko naselje koje zauzima 12 hiljada kvadrata.
Ovo arheološko nalazište datira iz perioda neolita i na tom području postojao je grad 5.000 godina prije našeg doba.
- Još 1971. godine na tom lokalitetu počela su prva iskopavanja, a detaljnija istraživanja rađena su do 1975. godine u okviru projekta “Prahistorijska naselja na području Spreče” Milice Kosorić iz Muzeja istočne Bosne - kaže stručni saradnik u Zavodu za zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa Tuzlanskog kantona Rusmir Djedović.
Edin Šaković, stručni saradnik za kulturno naslijeđe u BKC Gračanica i rukovodilac Zavičajno-muzejske zbirke u Gračanici, pokazao nam je veliki broj eksponata s Korića hana smještenih u posebno izrađenim vitrinama kako bi bili dostupni građanima za razgledanje i proučavanje.
Na lokalitetu prahistorijskog lokaliteta Korića han arheološkim istraživanjima otkriven je veliki broj fragmenata keramike, tragova pečene zemlje, brojni kameni nožići, strugalice, kao i kosti domaćih i divljih životinja.