U zgradi Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu u toku je seminar o značaju nuklearne sigurnosti koji su organizirali Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost, Zajednička komisija za odbranu i sigurnost BiH i Međunarodna agencija za atomsku energiju.
Cilj skupa je upoznavanje bh. zvaničnika iz zakonodavne i izvršne vlasti BiH o tome kako sačiniti, održavati i razvijati državni program nuklearne sigurnosti. Također, cilj seminara je podizanje svijesti o nuklearnoj sigurnosti među visokim zvaničnicima BiH o ulogama i odgovornostima raznih nadležnih organa vlasti u okviru režima nuklearne sigurnosti, o kulturi nuklearne sigurnosti, sigurnosnom režimu za radioaktivne izvore u upotrebi, skladištenju i transportu, te otkrivanju nuklearnog i drugog radioaktivnog materijala van kontrole i odgovoru na takvu situaciju. Seminaru prisustvuju zvaničnici svih nivoa vlasti u BiH, a na početku skupa pozdravio ih je Marinko Zeljko, direktor Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost.
On je izrazio očekivanje da će današnji seminar doprinijeti poboljšanju organizacionog sistema za nuklearnu sigurnost u BIH. U ime Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost, prisutnima se obratio Borislav Bojić, zamjenik predsjedavajućeg Komisije.
Podsjetio je da ta komisija nadzire, između ostalog, i rad Državne regulatorne agencije za nuklearnu sigurnost.
- Tu oblast smatramo veoma bitnom, jer, iako mi nemamo nuklearna postrojenja, razvijanje svijesti o nuklearnoj sigurnosti je izuzetno bitno zbog naših građana i opće sigurnosti u našoj zemlji. Imajući u vidu ovu činjenicu, te da imamo vrlo male količine nuklearnih materijala i radioaktivnih izvora, naše osnovne aktivnosti kada je u pitanju radijacija svode se na korištenje izvora zračenja pretežno u medicini i nešto manje u industriji – kazao je Bojić.
On je istaknuo da je u Parlamentarnoj skupštini BiH angažiranije razmatrano pitanje nuklearne sigurnosti kada je aktuelizirano pitanje izgradnje skladišta za nuklearni otpad u Trgovskoj gori.
- U vezi s Trgovskom gorom poznat je stav BiH koji je izražen kroz donošenje nekoliko akata u vidu deklaracija i rezolucija na raznim nivoima vlasti u BiH, kojima se izražava zabrinutost postupcima Republike Hrvatske kada je u pitanju plan za odlaganje nuklearnog otpada u blizini granice s BiH. Ponovo naglašavamo zabrinutost za ovo pitanje. Mi imamo u vidu da se Međunarodna agencija za atomsku energiju ne bavi bilo kakvom arbitražom i da se u skladu sa svojim mandatom drži neutralno po pitanju bilo kakvih sporova ili nesporazuma između njenih članica, pa tako, dakle, i ovog između BiH i Hrvatske – rekao je Bojić.
Prisutnima se u ime Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) obratila i Madalina Man, službenica za nuklearnu sigurnost Međunarodne akademije na nuklearni menadžment.
O ovoj temi govorili su i profesor Teodor (Theodor) Matikas, član Savjetodavne grupe za nuklearnu sigurnost i direktor Odsjeka za mehaniku, pametne senzore i laboratoriju za ocjenu ispitivanja bez razaranja, na Katedri za nauku o materijalima i inženjering Univerziteta u Janjini, Grčka, te Miroslav Gregorič, ekspert za nuklearnu sigurnost iz Slovenije.
Među predavačima su i Majkl Henri (Michael Henry), viši specijalista za sigurnost iz Državne laboratorije za regiju Pacifički sjeverozapad pri Ministarstvu energije iz SAD, te Aaron W. Mosby, regionalni savjetnik, također pri Ministarstvu energije SAD.