Bosna i Hercegovina ima uspostavljen pravni okvir za javne nabavke, međutim, potrebna su dalja ažuriranja kako bi se riješile još uvijek prisutne nejasnoće i „rupe“. Poručio je to šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunar Vigemark (Gunnar Wigemark) nakon sastanka sa direktorom Agencije za javne nabavke Đenanom Salčinom.
Istakao je da ne treba naglašavati važnost postojanja djelotvornog, učinkovitog i transparentnog djelovanja javnih nabavki, propisa i provedbe ne samo za privredu nego i za demokratiju društva.
- Što se tiče Bosne i Hercegovine, primjenjuje se zakon koji je usvojen 2014. godine. Međutim, potrebna su dalja ažuriranja kako bi se riješile još uvijek prisutne nejasnoće. Upravo zbog toga pri Agenciji je uspostavljena radna grupa koja bi trebala izraditi novi nacrt izmjena zakona o javnim nabavkama koji će se nakon toga uputiti u odgovarajuću proceduru - kazao je Vigemark.
Također, dodao je da bi sistem javnih nabavki u Bosni i Hercegovini trebao biti unaprijeđen jer se tokom njegove primjene ustanovilo da postoje određene manjkavosti, a do kraja aprila radna grupa sastavljana od 19 članova trebala bi ponuditi izmjene tog zakona.
- Imajući u vidu da su u oktobru novi izbori, možda je ovo jedno od pitanja o kojima se može razgovarati u narednim mjesecima, mislim na Vijeće ministara i Skupštinu Parlamenta. Svi čujemo veoma mnogo priča o pripremama za izbore, međutim, s druge strane ne vidimo mnogo sjednica ni zasjedanja Skupštine – istakao je Vigemark.
Dodao je da će nakon izbora trebati dosta vremena da se formira vlast tako da nema razloga da se ne iskoristi predstojeći period.
Podsjetio je da u BiH postoji 2.500 ugovornih organa koji su u sistemu javnih nabavki, a često mnogi od njih nisu dovoljno osposobili odjele koji se bave tim poslom te tenderi često budu poništeni zbog ne tako velikih grešaka, nego samo ne budu dobro pripremljeni.
- Osim toga, krajnji cilj je iz sistema javnih nabavki u potpunosti isključiti politički ili bilo kakav drugi utjecaj, ali i onemogućiti prostor za korupciju ili prevare - pojasnio je Vigemark i dodao da mali broj osoba u tim organima odlučuje o utrošku stotina miliona KM.
Direktor Agencije Đenan Salčin kazao je da je sadašnji Zakon usvojen 2014. godine usklađen sa evropskim direktivama iz 2004. godine jer je bh. vlastima trebalo dvije godine da ga usvoje iako je on u parlamentarnu proceduru upućen 2012. godine.
U međuvremenu 2014. godine usvojene su nove direktive EU te bi sada i bh. zakon trebalo prilagoditi tim propisima. Kako bi on sada bio i djelotvorniji, Salčin je za sutra najavio sastanak sa oko 60 sudija i tužilaca iz BiH, na kojem će se o tome i razgovarati.
Dodao je i to da će Agencija ove godine pokrenuti nekoliko prekršajnih prijava protiv određenih institucija zbog manjkavosti provođenja javnih nabavki, i to najviše zbog istih grešaka koje su uočene iako ih je Agencija upozoravala na njih.