Sabor Islamske zajednice u BiH birat će početkom naredne godine reisu-l-ulemu s obzirom na to da aktuelnom reisu Huseinu ef. Kavazoviću istječe mandat.
Kako nezvanično saznajemo, u utrci za novog čelnika Islamske zajednice bit će aktuelni reis Kavazović, a protukandidati će, kako sada stvari stoje, biti Amir Karić, profesor na Pravnom fakultetu u Tuzli i bivši član Kavazovićevog kabineta u Muftijstvu tuzlanskom, te Nedžad Grabus, aktuelni slovenski muftija.
Pažnja javnosti
Kavazović je, kako saznajemo, i dalje favorit da dobije novi mandat zbog naklonjenosti velikog dijela Islamske zajednice. Pitanje je, međutim, ko je spreman preuzeti vruću stolicu u Islamskoj zajednici.
Kavazovićev mandat ostat će upamćen po naporima da reformira Islamsku zajednicu, od Vakufske direkcije, preko novog Statuta i Ustava IZ u BiH pa do inkluzije paradžemata u IZ, što je izazvalo najveću pažnju javnosti.
Kavazović je na poziciju reisu-l-uleme došao kao tuzlanski muftija. Obrazovanje je stekao u Gazi Husrev-begovoj medresi i na prestižnom fakultetu El-Azhar u Kairu, a zvanje doktora na Fakultetu islamskih nauka prije dvije godine.
Amir Karić, osim angažmana na Pravnom fakultetu u Tuzli, trenutno obavlja i funkciju u Nadzornom odboru “BH Pošte”, a obrazovanje je, osim na Fakultetu islamskih nauka, stjecao i na Fakultetu političkih nauka, gdje je postao doktor nauka. U Islamskoj zajednici obavljao je više pozicija, što ga čini izuzetno kvalificiranim kandidatom.
Profesor akaida
Nedžad Grabus aktuelni je muftija Islamske zajednice u Sloveniji. Na Fakultetu islamskih nauka radi kao profesor akaida, a u više navrata bio je i član Sabora IZ. Treba podsjetiti da se njegovo ime u medijima najviše spominjalo kao potencijalnog protukandidata Huseinu Kavazoviću. Kao kandidat za reisa pojavio se i 2012. godine, kad je Husein Kavazović pobijedio s nekoliko stotina glasova razlike.
Kako će se glasati
Nakon što se izabere novi Sabor Islamske zajednice, bit će imenovano tijelo za izbor reisa. Svaki od kandidata mora podnijeti kandidaturu Saboru, koju treba prihvatiti glavna izborna komisija. Izborno tijelo bit će prošireno članovima koje delegiraju medžlisi, koji će, u konačnici, izabrati novog reisa.