Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine nije dobila nijedan zahtjev iz Njemačke za ponovnu provjeru diploma osoba koje su otišle raditi u tu zapadnoevropsku zemlju.
Stroge procedure
- Mi dajemo preporuke samo onima koji su stručno osposobljeni. Oni idu i vraćaju se o svom trošku i bila bi ludost da kreću na posao koji ne znaju raditi. Naše su procedure vrlo stroge, u sklopu projekta „Triple Win“ priznaju se samo diplome stečene u javnim ustanovama i u redovnom obrazovanju. Nema šanse da ode raditi neko s prekvalifikacijom, dokvalifikacijom. Takve se diplome ne priznaju – kaže za „Avaz“ Muamer Bandić, direktor Agencije, koja isključivo radi s njemačkim zavodom za zapošljavanje i GIZ-om.
Bandić je svjestan da se ljudima svašta nudi, lovi u mutnom, pojavljuju kojekakve agencije za posredovanje. No, ne preporučuje zapošljavanje putem njih.
- Sve dok se jedno jutro ne probude na ratištu. Jer, niko ne zna gdje su, zašto su otišli, ni mi, ni ambasada, ni konzulat – dodaje Bandić.
Afera s lažnim diplomama iz BiH uznemirila je i vladu i medije u Njemačkoj, gdje je 2016. i 2017. godine stiglo više od 50.000 bh. državljana.
Njemački mediji budno prate dešavanja u BiH, pa je državni radio Deutchlandfunk objavio izvještaj pod naslovom „Njegovatelj za 17 dana“, u kojem se ukazuje na kupovinu diploma u BiH, ali i na činjenicu da bh. tužilaštva skoro ništa ne poduzimaju.
- U BiH se diploma može kupiti za oko 1.250 eura. To su originalne diplome, ali stečene prevarom, izdaju se ljudima koji nisu završili nikakvu obuku - navodi RTL i dodaje da se može dogoditi da njegovatelj zapravo ima diplomu automehaničara.
Njemački ministar zdravstva Jensa Špan (Spahn) ističe da je provjera diploma obavezna, ali i da se to pitanje mora riješiti što prije, jer je Njemačkoj potrebna stručna radna snaga.
List „Die Zeit" navodi da njegovateljica u Sarajevu nakon trogodišnjeg školovanja u prosjeku zaradi 500 eura mjesečno bruto, a u Njemačkoj, prema navodima sindikata Ver.di, može zaraditi 2.635 eura.