PROJEKT

Kamioni godišnje provedu oko 26 miliona sati na graničnim prijelazima na zapadnom Balkanu

Svjetska banka odobrila višemilionski projekt olakšanja trgovine i transporta

Smanjenje troškova izvoza i uvoza za više od 10 posto. Arhiv

Avaz.ba

19.4.2019

Novi Projekt olakšanja trgovine i transporta na zapadnom Balkanu će smanjiti i vrijeme i troškove trgovine na području ove regije. Odbor direktora Svjetske banke je odobrio projekt od 78,1 miliona eura, koji predstavlja prvu fazu više-faznog programa ukupne vrijednosti 121,5 miliona eura.

Projekt će finansirati dizajniranje, razvoj i implementaciju inicijativa za unaprjeđenje transparentnosti i integriteta, smanjenje transakcijskih troškova, jačanje među-agencijske koordinacije i smanjenje vremena potrebnog za prekograničnu trgovinu.

- Čekanja na graničnim prijelazima na zapadnom Balkanu su pet puta duža nego u mnogim zemljama EU i kamioni godišnje provedu oko 26 miliona sati na graničnim prijelazima u regiji. To je skoro 3.000 godina, kazala je Linda Van Gelder, regionalna direktorica Svjetske banke za zapadni Balkan.

Ovaj projekt će obezbijediti ukupno 121,5 miliona eura za šest zemalja zapadnog Balkana, učesnica u regionalnom projektu, pri čemu će se u prvoj fazi osigurati sredstva za Srbiju (34,7 miliona), Sjevernu Makedoniju (26 miliona) i Albaniju (17.4 miliona).

Predviđeno je smanjenje godišnjih troškova izvoza i uvoza za preko 10 posto.

Iako zapadni Balkan može izvoziti u Evropsku uniju (EU) bez carina, samo 10-20 posto firmi iz regije su izvoznici. Provođenje procedura, uključujući inspekciju, carinu i vrijeme provedeno na granicama i prijelazima smanjuju efikasnost, povećavaju troškove i otežavaju trgovinu.

Cilj ovog projekta je povećanje regionalne trgovine smanjenjem netarifnih mjera, vremena potrebnog za carinjenje roba i sveukupnih troškova trgovine.

Projekt olakšanja trgovine i transporta na zapadnom Balkanu će olakšati kretanje roba između zemalja regije uvođenjem Nacionalnog jednošalterskog sistema (NSW sistem), uvezivanjem ključnih agencija u cilju smanjenja vremena potrebnog za uvoz i izvoz kroz digitaliziranu carinu, poboljšanjem infrastrukture na graničnim prijelazima i uvođenjem novih tehnologija, kao što su Inteligentni transportni sistem (ITS) i Sistem za upravljanje i pružanje informacija o pomorskom prometu (VTMIS). 

Projekt će doprinijeti i smanjenju emisije stakleničkih gasova od skoro 30.000 tona, kroz smanjenje vremena čekanja vozila na granicama, postavljanje solarnih panela na carinskim objektima i sadnju novog drveća uz parkirališta.

Ostale koristi od projekta za okoliš uključuju manje korištenje papira zbog digitalizacije, povećanu energetsku efikasnost novih i obnovljenih objekata i uvođenje sistema ranog upozorenja za praćenje rizika od klimatskih promjena i predviđanje poremećaja trgovine na cestovnoj mreži.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.