Ovo ti je kruška lubeničarka iz Potočara, a ovo kruška iz Srebrenice. Ovo je kruška kolačara, a ovo je kruška boje hrđe, kao med, kad uzri. Ovo je višnja koja ima izuzetno krupan rod, kao trešnja hrskavac.
Njemačka i Danska
Ovako nas dočekuje Nikola Nikolić, kalemar, koji na svom imanju u semberskom selu Patkovača, na površini od oko dva i po dunuma, ima oko 200 zasađenih i okalemljenih sadnica autohtonih sorti voća, krušaka, jabuka, višanja, šljiva, dunja, trešanja, oraha iz cijele BiH, ali i iz država regiona, Hrvatske, Srbije, Slovenije, pa čak i nekih evropskih, kao što su Njemačka i Danska. Nikola kaže da posebno zadovoljstvo predstavlja boravak u njegovom voćnjaku u vrijeme beharanja, počevši od druge polovine marta.
- Imam puno okalemljenih krušaka i jabuka na jednoj podlozi, na jednom stablu. Ovdje su voćke iz Rudog, Višegrada, Kaknja, Zenice, Bugojna, s Majevice, Nišićke visoravni, iz Užica, Valjeva. Donio sam šljivu požegaču iz rodnog sela Viduša kod Kaknja i okalemio sam je na divlju džanariku. Tu su i krupne ribizle, stablašice, kesten, brojne sorte vinove loze – priča nam s ponosom Nikolić.
Ogledna parcela
On kaže da voćke ne mogu opstati bez navodnjavanja, iako je u semberskoj ravnici podzemna voda, bar u Patkovači, na dubini od oko pet do šest metara. U svom voćnjaku, koji se može smatrati i oglednom parcelom na kojoj mnogo toga mogu naučiti i studenti voćarstva, ali i voćarski tehničari, Nikola nam pokazuje jabuke iz Velinog Sela i Amajlija, trešnju iz Slovenije, čiji je plod u obliku srca.