Nakon nedavno završenih izbora za Evropski parlament te objave rezultata i imena novih europarlamentaraca, mediji u EU bave se i detaljima o njihovim primanjima.
Javnosti u BiH također su to interesantne pikanterije, posebno zbog činjenice da od 751 zastupnika izabranih iz 28 država članica EU, ima i onih s naših prostora.
Mandat od pet godina
Najpoznatija je svakako Željana Zovko koja je kao četvrti zastupnik HDZ-a sa 72,92 posto glasova iz inozemstva osvojila još jedan mandat u evropskim klupama.
Podsjetimo, od 1979. evropski zastupnici se biraju na neposrednim općim izborima na mandat od pet godina. Zastupnici iz Hrvatske biraju se prema proporcionalnoj zastupljenosti i preferencijalnim glasanjem u jednoj izbornoj jedinici koju čini cijela država, uključujući i biračka mjesta izvan Hrvatske.
Tako Hrvatska u EP daje 12 zastupnika, a pravo glasa imaju i hrvatski državljani u BiH koji su ponovno izabrali ovu rođenu Mostarku.
Zovko je, inače, profesorica francuskog jezika. U BiH, bila je, među ostalim, savjetnica za vanjsku politiku predsjedavajućeg Vijeća ministara, zatim ambasadorica BiH u Italiji, prije toga i u Španiji, Francuskoj, stalna predstavnica pri UNESCO-u, nerezidentna ambasadorica naše zemlje u Alžiru, Monaku, Andori, Tunisu, šefica ureda bivšeg hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića.
Kao i za ostale zastupnike u Evropskom parlamentu i na nju se odnosi jedinstveni statut koji regulira plaće, naknade, dnevnice, mirovine i ostale privilegije europarlamentaraca.
-U pravilu zastupnici dobivaju iste plaće na temelju jedinstvenog statuta koji je stupio na snagu u julu 2009. godine - pojašnjava se na zvaničnoj stranici Evropskog parlamenta.
Prema tom statutu, plaća zastupnika u EP iznosi 8.757 eura prije oporezivanja. Isplaćuje se iz budžeta EP-a, a nakon odbijanja poreza EU te doprinosa za osiguranje, iznosi 6.824 eura, što je oko 13.500 KM.
Penzija do 70 posto plaće
-Eurozastupnici imaju pravo na starosnu penziju s navršene 63 godine. Penzija iznosi 3,5 posto plaće za svaku punu godinu mandata, ali ne može premašiti 70 posto plaće. Te se mirovine isplaćuju iz budžeta EU - doznaje se iz potpuno transparetnih podataka objavljenih na stranici EP-a.
Kao i zastupnici u nacionalnim parlamentima, zastupnici u Evropskom parlamentu dobivaju niz naknada kao povrat troškova koje imaju u izvršavanju svojih dužnosti. Ovom se naknadom nadoknađuju troškovi u državi članici u kojoj je zastupnik izabran, a uključuje troškove vođenja ureda zastupnika, telefonske i poštanske usluge te kupovinu, rad i održavanje računara i telematske opreme.
-Naknada za zastupnike koji neopravdano izostanu s polovice plenarnih sjednica u jednoj parlamentarnoj godini (od septembra do avgusta) se prepolovljuje. Iznos naknade je u 2019. godini iznosio 4.513 eura mjesečno.
Dnevnica od 320 eura
Parlament zastupnicima isplaćuje paušalni iznos od 320 eura kojim se pokrivaju troškovi smještaja i povezani troškovi za svaki dan službenog puta u Briselu ili Strazburu, pod uvjetom da se potpišu na popis nazočnih. Ta naknada pokriva troškove hotela, obroka i sve ostale troškove. U slučaju da zastupnici, čak i ako nazoče sjednici i potpišu se na popis nazočnih, na dane glasovanja propuste više od polovice poimeničnih glasovanja, dobivaju samo polovicu tog iznosa.
Za sjednice izvan EU-a naknada iznosi 160 eura, uz obvezno potpisivanje na popis nazočnih, a iznosi hotelskih računa nadoknađuju se zasebno.
Naknada za opće troškove 4.513 eura mjesečno
Ovom se paušalnom naknadom nadoknađuju troškovi parlamentarnih aktivnosti zastupnika, kao što su najam ureda i troškovi vođenja ureda, telefonski troškovi i pretplate, aktivnosti zastupanja, računala i telefoni, organizacija konferencija i izložbi.
Naknada se prepolovljuje zastupnicima koji neopravdano izostanu s polovice plenarnih sjednica u jednoj parlamentarnoj godini (od rujna do kolovoza).
Ove godine 2019. ta naknada iznosi 4.513 eura mjesečno.