Grupa poslanika Predstavničkog doma Parlamenta BiH zatražila je hitnu sjednicu tog doma, koja bi trebala biti održana u naredna tri dana. Kako je za „Avaz“ potvrdio Saša Magazinović, poslanik SDP-a i jedan od 14 potpisnika zahtjeva, poslanici traže da se sazove hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na kojoj bi se razmatrale dvije tačke dnevnog reda.
- Aktuelna situacija u pravosudnim institucijama, s akcentom na obaveze iz preporuka Evropske komisije te Informacija Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o kontroli i upravljanju prilivom masovnog broja migranata i izbjeglica u BiH, s osvrtom na aktuelnu sigurnosnu i humanitarnu situaciju na području Unsko-sanskog kantona - kazao je Magazinović za „Avaz“.
U zahtjevu koji, osim Magazinovića, potpisuju Nermin Nikšić, Branislav Borenović, Dragan Mektić, Jasmin Emrić, Nada Mladina, Damir Arnaut, Predrag Kojović, Edita Đapo, Enver Bijedić, Mira Pekić, Mirsad Kukić, Aida Baručija i Mirjana Marinković–Lepić navodi se:
- Mi, dolje potpisane zastupnice i zastupnici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, vjerujemo da pravosuđe treba biti politički neovisno, ali ne i nedodirljivo. Ovo ističemo zbog potpunog odsustva povjerenja građana i građanki, smatrajući da bi efikasnije pravosuđe, oslobođeno političkog utjecaja i odgovorno primarno prema građanima i njihovoj potrebi da žive u sredini gdje vladavina prava nije upitna, trebalo igrati ključnu ulogu u napretku društva u cjelini.
Nikakva blokada rada Parlamenta, bez obzira na razlog, ne smije biti prepreka da se u ovom trenutku sazove hitna sjednica na kojoj će biti jasno da ni među političarima, jednako kao ni među nosiocima pravosudnih funkcija, nisu svi isti. Najviše zakonodavno tijelo ima pravo, ali i obavezu da raspravlja o ovom, za društvo u cjelini, veoma važnom pitanju, te donese odgovarajuće zaključke.
Nedavni slučaj za koji se vezuje predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija je samo jedan od povoda za sazivanje hitne sjednice. Brojni su primjeri neefikasnosti, pogodovanja, politički usmjerenih procesa i drugih nepravilnosti koji su povjerenje u pravosuđe sveli na najnižu razinu ikada - navodi se u obrazloženju zahtjeva.