Veće gužve na granicama tek se očekuju sa završetkom školske godine, ali i dolaskom dijaspore i turista u našu zemlju.
Najduža čekanja
Kako bismo putnicima pomogli da izbjegnu duga čekanja na granici, donosimo informacije o alternativnim graničnim prijelazima koje mogu koristiti i tako odmor započeti bez provođenja nekoliko sati u koloni vozila.
- Što se tiče juga naše zemlje, najveće gužve očekuju se na graničnim prijelazima Doljani, Gabela Polje i Bijača. Osim njih, mogu se koristiti i prijelazi Crveni Grm i Orahovlje. Ukoliko se putuje na područje Dubrovačke regije, tu je i Granični prijelaz Trebimlja, osim frekventne Ivanice – napominju iz BIHAMK-a.
Na sjeveru zemlje, pojačana frekvencija vozila očekuje se na prijelazima Bosanska Gradiška, Bosanski Brod, Donja Gradina, Izačić, Velika Kladuša i Rača. No, građani i tu mogu koristiti alternativne granične prijelaze, koje smo dali u tabeli.
Šta provjeriti
Iz BIHAMK-a podsjećaju bh. građane da, prije odlaska u inozemstvo, provjere važnost zelenog kartona, saobraćajne i vozačke dozvole te pasoša.
Dodaju da vozači koji putuju u Hrvatsku, trebaju znati da je za ulazak u ovu zemlju obavezno posjedovanje pasoša, dok u Srbiju i Crnu Goru odrasli mogu ući s ličnom kartom, a djeca moraju imati pasoš.
- Ukoliko niste vlasnik vozila, obavezni ste posjedovati i međunarodnu dozvolu za upravljanje tuđim vozilom, koju izdaje BIHAMK – navode iz BIHAMK-a.
Međunarodni granični prijelazi i alternativa (Podaci Granične policije BiH)
Rača - alternativni granični prijelaz Popovi
Orašje - alternativa prijelaz Brčko
Gradiška - alternativa prijelazi Gradina i Kozarska Dubica
Izačić - alternativa prijelaz Ripač
Gorica - alternativa prijelaz Osoje
Bijača - alternativa prijelazi Zvirići, Crveni Grm, Orahovlje
Doljani - alternativa prijelazi Gabela, Zvirići, Bijača, Crveni Grm, Orahovlje
Ivanica - alternativa prijelaz Trebimlja
Zupci - alternativa prijelaz Klobuk
Šepak - alternativa prijelaz Karakaj