MOSTAR

U ovom formatu "Aluminij“ više ne može raditi

Novalić, Džindić, Milićević. M. Smajkić

Piše: M. SMAJKIĆ

31.7.2019

Federalna vlada upoznala se na današnjoj sjednici u Mostaru s informacijom Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o trenutnom stanju u Privrednom društvu "Aluminij" d. d. Mostar.

Sastavni dio ove informacije su i Prijedlog koji je 25. jula upućen Vladi putem resornog ministarstva, izvještaji o stanju u društvu od 29.jula i o provedenoj proceduri gašenja proizvodnje, kao i Izvještaj o novčanim tokovima „Aluminija“ za period od 1. januara do 10. jula 2019. godine.

Podsjetimo, uoči sjednice Vlade FBiH, održan je sastanak Uprave, Nadzornog odbora, Sindikata i Udruženja malih dioničara s čelnicima Vlade FBiH.


Konstruktivan pristup

- Imali smo veoma konstruktivan pristup u razmtranju mogućih budućih pravaca djelovanja "Aluminija" nakon što je njegov rad prekinut 10. jula. U ovom formatu "Aluminij" ne može preživljavati zbog tržišnih okolnosti i zbog toga taj format mora biti promijenjen u narednom periodu. Pri tome su usvojene premise kojih ćemo se držati, pod broj jedan da damo mogućnost Upravi "Aluminija" i svim faktorima, odnosno jedan period do Nove godine da se pokuša restrukturiranje unutar postojećeg pravnog subjekta - kazao je na pres-konferenciji nakon sjednice Federalne vlade Fadil Novalić, federalni premijer.

Ako to ne bude moguće, nakon toga će se, rekao je, sagledati druge mogućnosti i varijante, što bi, onda, značilo, pojasnio je, „prestanak ovog pravnog kontinuiteta i prelazak u neki drugi“.

- U tom periodu pokušavanja oživljavanja dijelova "Aluminija", bez Elektrolize, Ljevaonice i Anoda, koji traže od 60 do 70 puta manje struje nego što je bilo u vrijeme Elektrolize, mi ćemo pristupiti intenzivnom privlačenju potencijalnih partnera. Mi njih i sada imamo, ali su njihovi zahtjevi u ovo nervozno vrijeme relativno visoki i ne želimo ih ispuniti po svaku cijenu - kazao je Novalić.

Zaključeno je, nastavio je, da kojim god rješenjem budemo išli, bilo s restrukturalnim ili promjenom pravnog kontinuiteta, prioritet su uposlenici.

- Stoga smo kazali da se unutar tog procesa izvrši imenovanje četiri grupe zaposlenih, onih koji su danas za penziju i onih koji će za tri godine prispjeti u penziju i kojima bi se uvezao staž - naveo je Novalić.

Iznio je i da su sljedeća grupa oni bez kojih tehnološki proces ne može, a potom oni koji se žele izjasniti za otpremninu, koja se, naglasio je, može dobiti samo iz sredstava preduzeća.

Naveo je da im je Uprava na današnjem sastanku dala nacrt plana restrukturiranja koji podrazumijeva operativne, finansijske i tržišne odrednice. Jedan od zaključaka je i, kazao je, da se otvori data room, soba u kojoj se mogu dobiti informacije zainteresiranih strateških partnera

Nermin Džindić, federalni ministar energije i industrije, rekao je da su danas prvi put vidjeli Plan restrukturiranja koji im je u formi nacrta iznijela Uprava i u narednih sedam dana će Vlada FBiH, kazao je, dobiti i zvaničan plan.

Taj plan će se, rekao je, realizirati u tri faze po prijedlogu Uprave. Prva faza je pokretanje Livnice, druga Anoda, a treća Elektrolize.

-Tražili smo dodatne podatke i nakon toga ćemo ponovo održati sastanak i razmotriti sve. Na sastanku smo čuli da se, u suštini, radi o poslovima usluge, dakle neko od kupaca doveze sirovinu, oni je pretope i isporuče ponovo tom istom kupcu obrađen proizvod. To bi bila prva neka faza, gdje bi se zaposlili svi kapaciteti Livnice - iznio je Džindić.

U vezi sa snabdijevanjem električnom energijom, jedan od zaključaka, kazao je, jeste da je Vlada dala uvjetnu saglasnost da uprave "Aluminija" i "Elektroprivrede HZHB" kroz sudski postupak naprave sudsku nagodbu o reprogramu duga za električnu energiju uz grejs period, a zatim dogovore način plaćanja budućih faktura.

Što se tiče drugih snabdjevača, "Aluminij" je, kako je rekao, u procesu finansijske konsolidacije te im je omogućeno da sa svim povjeriocima naprave nagodbu i ta mogućnost traje do 6. decembra 2019. godine.

Upitan hoće li se "Aluminij" naći u energetskoj bilansi Federacije, Džindić je naveo da taj pojam ne znači da treba nekome osigurati električnu energiju po uvjetima koji nisu tržišni.

- Elektroprivrede, i jedna i druga i bilo koja, moraju prodavati električnu energiju po tržišnim uvjetima, van toga je protuzakonita stvar. Dakle, "Aluminij" se može naći u energetskoj bilansi, ali nabavku električne energije mora raditi po tržišnim uvjetima - pojasnio je Džindić.


Razgovori sa partnerima

O tome kada će proizvodnja biti pokrenuta, Džindić je kazao da to ne može u ovom trenutku niko znati. Bit će obavljeni ovih dana, rekao je, razgovori sa svim potencijalnim partnerima koji su zainteresirani za model koji je predložila Uprava.

Također, zaključkom Vlade, zadužena je Finansijska policija Federacije BiH da izvrši uvid u "Aluminiju" d. d. Mostar, kontrolu svih novčanih tokova, ugovora i računa, sa posebnim osvrtom na sve prilive i odlive novčanih sredstava do 10. jula 2019. godine, kad je ugašena proizvodnja. Od Finansijske policije Federalna vlada traži da ispita i utvrdi činjenično stanje, na osnovu čega će biti poduzete odgovarajuće mjere i aktivnosti, i da je o tome informira. Istu obavezu dobila je i Porezna uprava Federacije BiH.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.