U Hercegovini, a pogotovo u Mostaru, već danima se ne smiruju odjeci nakon Sedmog kongresa SDA, održanog 14. septembra.
REAKCIJE
SDA HNK treba biti adekvatno zastupljena u centralnim organima SDA, kaže Špago
Špago: Nema informacija. Avaz
U Hercegovini, a pogotovo u Mostaru, već danima se ne smiruju odjeci nakon Sedmog kongresa SDA, održanog 14. septembra.
Posebno je to izraženo zbog činjenice da, praktično, prvi put Hercegovina nema svog potpredsjednika, odnosno osobu u vrhu SDA, s obzirom na to da Šerif Špago, koji je bio kandidat za ovu poziciju, nije dobio dovoljnu podršku.
Definitivno, to je ovih dana glavna tema političkih tribina na jugu naše zemlje, a u političkim krugovima postoji više verzija kako je došlo do ovakvog raspleta, odnosno kako je Špago ostao ispod crte.
Prema određenim informacijama iz krugova bliskih SDA, razloge treba tražiti u političkoj konkurenciji među hercegovačkim SDA-ovcima, odnosno da je dio struktura SDA Hercegovine lobirao za kandidate iz Sarajeva.
Dok se čeka rasplet moguće političke sapunice, u javnosti se pojavila informacija da bi Centrala SDA „problem“ mogla riješiti na način da Šerif Špago, inače poznati mostarski ratni komandant i trenutni dopredsjedavajući Skupštine HNK, bude kooptiran u Glavni odbor SDA, i to voljom samog predsjednika stranke Bakira Izetbegovića.
Špago za sada tvrdi da on nema zvaničnih informacija o tome, ali da smatra kako “SDA HNK treba biti adekvatno zastupljena u centralnim organima SDA“.
Softić: Postoji kombinatorika. Avaz
- Ko će biti i na kojoj poziciji, treba po prijedlogu iz Hercegovine odlučiti nadležni organ SDA - kratko nam je kazao Špago.
No, da očito u SDA postoji razumijevanje za to da se u vrhu i u strukturi stranačkog vrha nađe neko ko je iz Hercegovine, nagovijestio je u izjavi za naš list Safet Softić, potpredsjednik SDA, koji je izrazio i lično žaljenje zbog neprolaska Špage.
- Međutim, vjerujem da je moguće kroz instituciju Glavnog odbora doći do toga da Hercegovina bude zastupljena na čelu Glavnog odbora ili na neki drugi način određenom kombinatorikom kako bi se našlo mjesto za Hercegovinu u vrhu SDA. Ovo, naravno, ne znači nikakvo opredjeljenje ni predsjednika Izetbegovića ni rukovodstva SDA prema Hercegovini - kazao je Softić.
U Statutu SDA piše da „na prijedlog predsjednika SDA, članovi Glavnog odbora izabrani na Kongresu i članovi Glavnog odbora po položaju biraju još 14 članova radi osiguranja ravnomjernije zastupljenosti svih slojeva članstva”. Inače, Glavni odbor broji 115 članova.