Disciplinom se može mnogo toga napraviti u životu. Najbolji dokaz za to su Kinezi. Iako je epicentar koronavirusa bio kineski grad Vuhan, odlučnim reakcijama i vojničkom disciplinom taj vrijedni narod uspio se odbraniti.
I dok se borba s koronavirusom u Evropi tek zahuktava, u Vuhanu je zatvoreno svih 16 privremenih bolnica što su tamošnji ljekari ozvaničili skidanjem zaštitnih maski pred kamerama.
Od Kineza možemo mnogo toga naučiti. Situacija u Bosni i Hercegovini nije alarmantna, ali je ozbiljna.
Preporuke ljekara i nadležnih institucija moramo poštovati, jer je borba protiv nevidljivog neprijatelja teška i neizvjesna.
Da u bh. društvu vlada blaga panika najbolje se vidi po tržnim centrima u kojima se prazne police s brašnom, uljem...
Iz Robnih rezervi kažu da zaliha ima dovoljno, ali, opet kada vidimo komšiju da vozi pakete s hranom i potrepštinama, naša kolektivna svijest da ne ostanemo praznog frižidera prevlada pa „počistimo“ police.
I nije nam zamjeriti, jer ne tako davno zavisili smo od humanitarne pomoći.
Izbjegavati rukovanje, boravke u masi i redovno prati ruke. Toliko barem možemo. U drugom slučaju moramo se potruditi da barem ne ismijavamo one koji se drže ovih preporuka i ne ugrožavamo ih.
Koliko se to može vratiti kao bumerang najbolji je primjer francuskog košarkaša u NBA-u Rudija Gobera, koji je na pres-konferenciji, iz šale, teatralno dodirivao mikrofone, da bi nekoliko dana nakon toga shvatio da je i sam zaražen.
Ipak, za veliku zabrinutost nema razloga, samo nam treba više discipline. Ako su Kinezi od Vuhana, koji ima 11 miliona stanovnika, mogli napraviti grad duhova kako bi se izborili s virusom, možemo i mi ograničiti izlaske i napuštati domove samo kada je neophodno.
Do tada se moramo svi malo strpjeti. Đaci ne idu u školu, fakulteti ne rade, sportski događaji su otkazani, kao i treninzi...
Strpjeti se moraju i kladioničari koji, iz očaja, ovih dana po društvenim mrežama pokazuju svoje siromašne, kako ih zovu, „korona tikete“. Dakle, duha nam ne manjka, a to je najvažnije.