Jasna Merić-Šehić, šef Odjeljenja za endokrinologiju Klinike za interne bolesti UKC Tuzla kazala je u izjavi za "Avaz" kako dijabetičari spadaju u kritičnu skupinu te naglasila da se moraju izuzetno čuvati.
Kao što je poznato koronavirus može izazvati teže simptome i komplikacije kod ljudi koji imaju dijabetes, jednako kao i kod starijih ljudi, bolesnika s drugim kroničnim stanjima, kao što su karcinom, popuštanje srca ili kronična bolest pluća.
- Oni spadaju u rizičnu skupinu, tako da je koronavirusa velika opasnost za njih. Ono što im je presudno jeste maksimalno poštivanje svih mjera i zaštita. Bez nepotrebnih izlazaka, socijalna udaljenost od metar i po, bez kontakata dok sve ovo ne prođe. Također apeliram na sve koji budu imali neke probleme, da nam se odmah jave i zasad je to najvažnije - ističe Merić-Šehić.
Zasad, kako navodi nije upoznata da je bilo slučajeva da je dijabetičar zaražen koronavirusom.
Inače stručnjaci su ranije apelirali na dijabetičare da uvijek trebaju uz sebe imati dostupne lijekove, poput inzulina, iglica, lanceta, trakica, rehidracijskih otopina, šećera, glukagona i druge opreme potrebne za kontrolu šećerne bolesti.
- Potrebno je provjeravati glikemiju svakih dva do tri sata ili češće i korigirati hiperglikemiju. Uvijek nastaviti primjenjivati inzulin uprkos bolesti kako bi se izbjegla dijabetička ketoacidoza, vjerovatno će biti potrebne veće doze inzulina, nego uobičajeno - navode u smjernicama za dijabetičare.
Ističe se da je važno osigurati unos ugljikohidrata i piti dosta tekućine i pratiti temperaturu.
- Osobe sa dijabetesom tipa jedan tokom razdoblja bolesti nikada ne smiju prekinuti liječenje inzulinom, a u smjernicama je naglašeno da će možda biti potrebno povećati dozu inzulina i uzeti dodatne doze. Svi koji imaju dijabetes tipa jedan trebali bi imati test trake za praćenje šećera u krvi, a po mogućnosti i trake za testiranje na ketone tokom bolesti i drugih razdoblja kada je nivo glukoze u krvi visok - navodi se u apelu.