Među brojnim problemima koji su se javili s pandemijom koronavirusa je i nedostatak lijekova za epilepsiju koje redovno koriste djeca s poteškoćama u razvoju. Ovih lijekova na policama u apotekama širom BiH nema već danima, a roditelji su apelirali na nadležne da ih hitno nabave jer, kako kažu, ne postoji mogućnost da to učine sami.
Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić kazao je da ova kategorija nije zaboravljena, ali da imaju problem jer zemlje Evropske unije, u ovom slučaju Njemačka, zabranjuju izvoz lijekova.
- Imamo veliki problem s nabavkom tog lijeka. Učinit ćemo sve da se to prevaziđe, mislim da je nabavka već u toku - kazao je Mandić.
Ratko Kovačević iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH za „Dnevni avaz“ je kazao da ljudi pokušavaju posredstvom članova porodice i prijatelja iz inozemstva nabaviti lijek, pa im se on šalje i u poštanskim paketima, što je zabranjeno.
- Mi smo tražili da se za vrijeme pandemije odobri slanje lijeka i u poštanskim paketima, ali isključivo za ličnu upotrebu, uz ljekarski nalaz. Proslijedili smo taj prijedlog prije nekoliko dana i čekamo odgovor. Veliki broj građana nam se javio s tim problemom - istakao je Kovačević.
Taj način uvoza omogućen je samo pravnim licima kojima Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH izda dozvolu, a fizičkim licima može se odobriti interventni uvoz.
Tanja Markulj, majka djevojčice Tamare koja boluje od Dravet sindroma, za „Avaz“ je kazala da sedmicama unazad ima problem s nabavkom lijekova koji su neophodni njenoj kćerki.
- U jednom danu može imati više napada i ti lijekovi su joj neophodni. Nadležni moraju hitno nešto poduzeti. Život moje kćerke ugrožen je zbog sistema – istakla je Markulj.