PROJEKTI

Analiza o usklađenosti vanjske politike zapadnog Balkana sa EU

Osnovni cilj bio je utvrditi da li, u kojoj mjeri i na koji način zemlje zapadnog Balkana ispunjavaju taj dio političkih kriterija te identificirati faktore i aktere koji utječu na veći ili manji stepen usklađenosti

Historijski važna poruka je da zemlje zapadnog Balkana mogu zajedno mnogo toga. Arhiv

Avaz.ba

27.4.2020

Šest država zapadnog Balkana vrlo jasno u vanjskopolitičkim prioritetima navode članstvo u Evropskoj uniji pa se obaveza za usklađivanjem ne čini posebno zahtjevnom s utvrđenim nacionalnim interesima, kazala je Nedžma Džananović-Miraščija, autorica političke analize "Vanjske politike država zapadnog Balkana - usklađenost s vanjskom politikom EU".

Također, kako je kazala, sasvim logičnim čini se i kontinuirana izgradnja diplomatsko-birokratskih kapaciteta, jer je i to značajna pretpostavka sudjelovanja u pravima i obavezama koje članstvo podrazumijeva.

Evropska unija putem tih uvjeta testira političko i simboličko opredjeljenje država, njihovo usaglašavanje i zajedničko djelovanje, ali i spremnost za kontinuirano ulaganje u razvoj konkretnih diplomatsko-birokratskih kapaciteta za bavljenje širim međunarodnim kontekstom.

Osnovni cilj analize, čije je online predstavljanje organizirala Vanjskopolitička inicijativa BH u saradnji s Fondacijom "Friedrich Ebert", bio je utvrditi da li, u kojoj mjeri i na koji način, zemlje zapadnog Balkana ispunjavaju taj dio političkih kriterija, te identificirati faktore i aktere koji utječu na veći ili manji stepen usklađenosti.

Usklađenost s vanjskom politikom EU u konkretnim međunarodnim okolnostima istovremeno je jasan indikator stvarne utemeljenosti deklarativnih vanjskopolitičkih prioriteta zemalja, ali i dometa transformativne i strukturalne vanjskopolitičke moći EU u ovoj oblasti, pogotovo u odnosu na druge aktere prisutne u regionu u različitim kapacitetima.


EU mora vidjeti motivaciju kod lidera. Arhiv

Zamjenik šefa Delegacije EU Haldun Sino (Khaldoun Sinno) kazao je da Evropska unija ovu regiju tretira drugačije nego ostale zemlje, jer ih vidi kao buduće članice Evropske unije.

- Međutim, na tom putu mi imamo i očekivanja. EU mora vidjeti motivaciju kod lidera da ispune data obećanja! Evropska unija je tu da pomogne, u to nema sumnje - zaključio je Sino.

Na panelu koji je održan kao dio predstavljanja analize savjetnik u Ministarstvu vanjskih poslova BiH i jedan od panelista Jasmin Hasić naglasio je da se razgovor o toj temi mora nastaviti jer pitanja vezana za vanjsku politiku u BiH akademski i u praktično-institucionalnom smislu su pomalo zamrle, te je potreban dijalog za njihovo oživljavanje.

Adi Ćerimagić iz Evropske inicijative za stabilnost (ESI) ocijenio je da je pozitivna svijest o promjeni veoma bitna, a historijski važna poruka je da zemlje zapadnog Balkana mogu zajedno mnogo toga, primjer je pismo ministara vanjskih poslova država koje su uputili prema EU.

Senada Šelo-Šabić iz Instituta za razvoj i međunarodne odnose iz Zagreba napomenula je da smo sami kreatori svoje sreće i života te kada se bude imala ta svijest onda će se lakše razumjeti i mijenjati svijet.

Prezentaciji su prisustvovali predstavnici organizacija civilnog društva, akademske zajednice i nadležnih institucija, rezidentnih ambasada i misija u Bosni i Hercegovini i medija, saopćeno je iz Vanjskopolitičke inicijative BH.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.