Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine pokreće aktivnosti koje se odnose na jedan, do sada zanemaren aspekt borbe sa pandemijom koronavirusa.
Aspekt će obuhvatiti marginaliziranu i najranjiviju skupinu, skupinu kojoj su potrebne psihosocijalna pomoć i njega da svoje dnevne obaveze realiziraju na najkvalitetniji način, da život učine dostojanstvenim i da prevladaju sve izazove nametnutog načina života u izolaciji. Osim borbe lijekovima, drugi val borbe protiv virusa o kojem se skoro nikako ne govori jeste borba za emocionalnu stabilnost, za očuvanje integriteta djece i mladih sa poteškoćama u razvoju. Ova skupina je nerijetko izložena zaboravu sredine u kojoj živi, a uvjeti njihova života su skoro nesnošljivi. Mnogi od njih žive odvojeno od roditelja i staratelja, u domovima i specijaliziranim ustanovama.
Osim što im često nedostaju elementarne potrepštine svakodnevnog života, od higijenskog materijala, maski, rukavica pa do hrane, odjeće i obuće, nedostaju im i sredstva za realiziranje dnevnih obaveza u skladu s njihovim mogućnostima. Osim ovoga, mnogo je i roditelja ili staratelja koji trebaju naći put pomoći svom djetetu, ali i, ništa manje, put samoosnaživanja da bi bili spremniji i jači pomoći svojoj djeci, koja su pod dvostrukom traumom: traumom zbog jedne vrste izoliranosti i marginalizacije u društvu i traume koja se odnosi na posve nove uvjete života koje je nametnula pandemija koronavirusa.