Predsjednik Suda BiH Ranko Debevec rekao je da su ratni zločini i veliki predmeti organizovanog kriminala trpjeli najviše tokom restrikcija zbog virusa korona.
- Riječ je o velikim procesnim zajednicama, optuženi su iz cijele zemlje, a pretežan broj i optuženih i svjedoka je u trećoj životnoj dobi - stariji su od 65 godina - ističe Debevec.
Dodaje da je Sud tokom ova dva mjeseca funkcionirao u skladu s odgovarajućim naredbama koje su donošene nakon sjednica kriznog štaba, posebno uvažavajući prirodu sudskog posla.
Ukazuje da je Sud BiH, kao i sve ostale institucije, radio na minimumu, što će, kako je rekao, sigurno ostaviti traga na kraju godine.
On podržava pismo koje je specijalni predstavnik EU u BiH Johan Satler (Sattler) uputio predsjedniku Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Milanu Tegeltiji, u kojem navodi da bi pravosuđe trebalo sada da nastavi rad i na predmetima koji nisu prioritet.
- U Satlerovom pismu je sasvim jasno rečena suština - ako se čita između redova moguće je razumjeti osnovne poruke. Sudovi, kao nijedna druga institucija u demokratskom društvu, moraju funkcionisati bez obzira na bilo kakvu krizu - poručuje Debevec i napominje da čak i u ratu sudovi rade.
Prema njegovim riječima, ako bi se paralizovao sudski sistem došlo bi do suspenzije ostvarivanja pravde, što se direktno odnosi na ostvarivanje vladavine prava u praksi, te na ljudska prava svakog građanina.
Debevec podsjeća da je Sud BiH sve vrijeme funkcionisao na minimumu procesa rada.
- Sud ima neke prednosti jer je smješten u relativno velikoj zgradi. Imamo dvije prilično velike sudnice, pa možemo održavati suđenja i do pet stranaka, a fizička distanca između njih je tri metra i više. S druge strane, stranke su iz cijele BiH, a imamo različite klastere u različitim gradovima. Shodno tome, ostavili smo na procjenu sudijama i predsjednicima vijeća da to u svakom konkretnom predmetu organizuju koliko je moguće - kaže Debevec.