Pandemijski uslovi života za mnoge bh. građane i građanke ostat će obilježeni i zapamćeni po ograničavanju svakodnevnih životnih aktivnosti, sloboda, uskraćivanju ljudskih prava i socijalizacije, te nažalost nasilja u porodici koje je tokom pandemije bilo dodatno izraženo.
LGBTIQ osobe, s druge strane, svakodnevno bivaju prinuđene da različite segmente svog života žive upravo tako - ograničeno, bez slobode da budu ono što jesu, navodi se u saopćenju.
- Svjesni da naše društvo izgovaranjem kako mi, LGBTIQ osobe, trebamo da budemo 'to' u četiri zida, zapravo ne shvataju i ne razumiju šta predstavlja živjeti tako. Zbog toga želimo da ovom kampanjom i ovogodišnjim sloganom druge Bh. povorke ponosa poručimo da ni jedno ljudsko biće ne može živjeti ispunjen i sveobuhvatan život unutar četiri zida - poručuju iz Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa.
Ideja korištenja iskustava življenja tokom pandemije ima za cilj da na vrlo slikovit način barem dijelom pokaže šta znači živjeti životom LGBTIQ osobe u Bosni i Hercegovini. U videoklipovima koje su spremili organizatori povorke će biti prikazana iskustva svakodnevnog života LGBTIQ osoba, a koja se referiraju na ograničenost življenja u četiri zida tokom pandemije, policijskog sata i ograničenog kretanja.
- Ponavljamo i ponavljat ćemo naša iskustva, sve dok društvo, pojedinci i pojedinke, političari i političarke i predstavnici i predstavnice javnih institucija ne budu shvatili da je nemoguće živjeti potpunim životom u četiri zida, te da je odgovornost institucija, ali i društva, kreiranje sigurnog i ravnopravnog pristupa javnom prostoru, oslobođenog od straha i nasilja, gdje će svako moći živjeti svoje autentične živote - ističu iz Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa.
Dodaju da biti LGBTIQ osoba, kao i svaka druga osoba, znači ići u školu, na posao, družiti se sa prijateljima, imati partnera ili partnericu, osnovati porodicu, odlaziti na javne događaje, glasati, putovati, biti dio porodičnih okupljanja i sve ostalo što čini svakodnevnicu svih nas.