Zviždanje, dobacivanje, neumjesni komentari, nepristojni dodiri ili bilo koja druga radnja seksualnog karaktera, koja za cilj ima da povrijedi integritet osobe, je seksualno uznemiravanje, koje je prisutno u javnom prostoru u Banjoj Luci u svako doba dana i noći, žrtve su uglavom žene iz marginalizovanih grupa, a tradicionalni stavovi pomažu tolerantnom ponašanju prema seksualnom uznemiravanju.
Zaključci su ovo radionice o početnoj studiji "Sigurni gradovi i sigurni javni prostori", koja je održana u Gradskoj upravi Banja Luka.
Program "Sigurni gradovi i sigurni javni prostori", koji sprovodi UN agencija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena ("UN Women") u saradnji s gradom Banja Luka, za cilj ima pokrenuti pitanje nasilja i seksualnog uznemiravanja s kojima se žene susreću u svakodnevnom životu na javnim mjestima.
Nađa Hasanović, ispred "UN Women", za "Nezavisne" je rekla da je održavanje ove radionice drugi korak u sprovođenju pilot inicijative u Banjoj Luci, nakon koje će se raditi na razvoju programskog dokumenta koji vodi ka razvoju plana rada za narednih pet godina s ciljem stvaranja sigurnih javnih prostora u Banjoj Luci.
Početna studija, kako je istakla Hasanovićeva, pokazala je da je uznemiravanje prisutno u javnom prostoru, da su njemu više izložene žene, te da uvriježeni tradicionalni stavovi potpomažu tolerantno ponašanje prema seksualnom uznemiravanju u javnom prostoru.
Nikola Aleksić, savjetnik gradonačelnika Banje Luke, iskazao je zadovoljstvo što je baš Banjaluka prvi gradu u BiH u kojem će se sprovesti ova inicijativa.
- Nadamo se da će rezultati ove studije zaživjeti i da ćemo uspjeti da implementiramo sve što je rečeno u studiji, to jeste da stvorimo jedno sigurno okruženje za sve djevojčice i žene, ali i druge građane Banje Luke - rekao je Aleksić.