DOBRO JE ZNATI

Kako je BiH dobila današnju zastavu: Ostali prijedlozi su bili maslinove grančice, pruge, jugoslovenske trobojke...

Prije nego što je Westendorp nametnuo žuto-plavu zastavu kao zvaničnu postojalo je još nekoliko prijedloga za zastavu BiH

Zastava BiH. Ilustracija

Piše: D. H.

28.10.2020

Sadašnja zastava Bosne i Hercegovine je prvobitno nametnuta političkim putem 4. februara 1998. godine i nema nikakvo kulturno-historijsko utemeljenje, da bi je 2001. usvojio Parlament BiH. Zamijenila je staru zastavu koja je bila korištena od nezavisnosti do tada.

Pitanje zastave Bosne i Hercegovine nije rješavano Pariškim mirovnim ugovorom ni Dejtonskim mirovnim sporazumom 1995. Dugo vremena su politički predstavnici konstitutivnih naroda iznosili radikalno različite prijedoge zajedničke zastave, oko kojih se nisu mogli dogovoriti. Bilo je prijedloga za zastavu sa podijeljenim poljima za Federaciju i Republiku Srpsku ili za tri konstitutivna naroda, pa čak i jedan za zastavu sa dva različita lica. 

Početkom 1998. godine, visoki predstavnik za BiH Karlos Vestendorp (Carlos Westendorp) odbacio je sve autohtone i izašao sa nekoliko neutralnih prijedloga, oko kojih poslanici Parlamentarne skupštine ponovo nisu uspjeli sakupiti potrebnu većinu, uz uzdržavanje svih poslanika SDS i HDZ. 3. februara 1998. godine Vestendorp je onda sam donio Odluku o nametanju Zakona o zastavi BiH, kojim je proglasio sadašnju zastavu.

Međutim, prije nego što je Westendorp nametnuo žuto-plavu zastavu kao zvaničnu, postojalo je još nekoliko prijedloga za zastavu BiH. Krenimo redom.


Papagaj zastava

Papagaj zastava. Arhiv

Prva zastava koja je predložena bila je kreirana po uzoru na zastavu Češke Republike. Namjera joj je bila da predstavlja tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini. No, ako i ostavimo po strani činjenicu da je ova zastava plagijat češke zastave, vrlo je moguće da bi zbog sklopa boja ona u narodu postala poznata kao "papagaj zastava"... Osim toga, izuzev "zelenih", baš i nije sasvin jasno "ko su plavi, a ko crveni" na ovoj verziji bh. zastave? 


Maslina zastava

Maslinova grančica. Arhiv

Sljedeći prijedlog bila je svijetl plava zastava, koja je simbolizirala boju UN-a, a u sredini zastave nalazila se maslinova grančica, koja je također predstavljala motiv s amblema UN-a. Koliko tu ima BiH i ima li je uopće, prosudite sami!

UN zastava

Obris BiH. Arhiv

Treći prijedlog bila je zastava svijetloplave boje UN-a s obrisima karte Bosne i Hercegovine u sredini. Vrlo originalno i zahtjevno! Vjerujemo da su timovi heraldičara i dizajnera mjesecima radili na pravljenju ovog idejnog rješenja!


Dijagonalne trobojke

Okomita trobijka. Arhiv

Drugi skup prijedloga trebao je simbolizirati Bosnu i Hercegovinu kao jedinstvenu zemlju...


Prvi prijedlog bila je dijagonalna trobojnica sastavljena od crvene, bijele i plave boje. U centru se nalazila plava karta Bosne i Hercegovine, okružena sa 10 žutih zvijezda petokraka.

12 zvjezdica

12 zvjezdica. Arhiv

Drugi prijedlog zastave bio je gotovo identičan, s tim što se umjesto 10 na zastavi nalazilo 12 žutih zvjezdica, s obzirom da zastava EU ima 12 zvjezdica.

Žuti trokut

Obris BiH. Arhiv

Treći dizajn bio je nešto drugačiji od prva dva. Iako je riječ o dijagonalnoj trobojnici s istim redoslijedom boja, bijelo polje je daleko šire. U centru se nalazio žuti obris Bosne i Hercegovine, okružen zelenim maslinovim grančicama. Motiv maslinove grančice također je uzet s amblema UN-a.


Jugoslavija

Jugoslovanke BiH. Arhiv

Četvrti prijedlog sadrži identičan amblem u sredini, no nije imao dijagonalne linije. Umjesto toga, radilo se o horizontalnoj trobojci plava-bijela-crvena, kakvu je imala i Jugoslavija.

Žuto-plava

Svijetlo plava podloga. Arhiv

Nijedan od navedenih prijedloga nije čak ni ozbiljno uzet u razmatranje za novu zastavu.

Visoki predstavnik Carlos Westendorp iznio je svoj prijedlog zastava koje su potpuno odudarale od svih dotadašnjih. Njegov prvi prijedlog bio je gotovo identičan današnjoj zastavi BiH, samo što je podloga bila svijetlo, a ne tamnoplava.

Pet traka

Pet pruga. Arhiv

Drugi Westendorpov prijedlog bila je svijetloplava zastava (boja UN-a) s pet traka, tri žute koja su izlazile slijeva prema desno, i dvije bijele koje su izlazile s desne strane prema sredini i nadopunjavale ih, no nisu sezale do kraja.

Trake i trokut

Pruge i trokut. Arhiv

U trećem prijedlogu zastava je svijetl plava, sa žutim i bijelim trakama koje se križaju i tvore trokut koji podsjeća na oblik BiH.

Današnja zastava

Današnja zastava. Arhiv

Nakon što Parlamentarna skupština BiH u redovnom glasanju nije usvojila niti jedan od posljednja tri prijedloga, tadašnji visoki predstavnik u BiH Karlos Vestendorp (Carlos Westendorp) koristeći bonska ovlaštenja nametnuo je prvi prijedlog kao zastavu BiH, s tim da je prvobitnu svijetlo plavu podlogu zamijenio tamno plavom kao bojom EU.

Na taj način BiH dobila svoju današnju zastavu. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.