PREGOVORI U TOKU

BiH će dobiti novi aranžman od MMF-a, u vrijednosti od 750 miliona eura, početkom naredne godine

Bit će manje strukturalnih odrednica koje se odnose na reforme koje se moraju implementirati, kazao je stalni predstavnik MMF-a u BiH Endru Džuel

Entiteti i vlasti na nivou BiH iskazali interes za novi aranžman sa MMF-om. Arhiv

N. Aj.

28.11.2020

Novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), za koji su iskazali interes entiteti i vlasti na nivou BiH, mogao bi biti spreman krajem januara ili u februaru, izjavio je stalni predstavnik MMF-a u BiH Endru Džuel (Andrew Jewell).

Naveo je da su počeli pregovori o tom programu, te da vlasti u BiH traže prošireni aranžman u trajanju od tri godine.

Džuel je pojasnio da će novac, ukoliko bude postignut dogovor, biti distribuisan u tranšama u skladu sa uspjehom u sprovođenju programa.

- Nadamo se da bismo pregovore mogli zaključiti početkom narednom mjeseca i, ako sve bude u redu, predložiti ga Upravnom odboru za usvajanje krajem januara ili početkom februara - rekao je Džuel za "Nezavisne novine".

Džuel: Nije završena kriza u vezi sa koronavirusom. Arhiv

Dodao je da će u smislu uslova programa nastojati da oni budu postavljeni na racionalniji način.

- Bit će manje strukturalnih odrednica koje se odnose na reforme koje se moraju implementirati, odnosno rokove u kojima je potrebno ispuniti uslove da bi se dobio novac, tako da smatram da postoji vjerovatnoća da ćemo imati manje odrednica u ovom programu nego u prethodnom - rekao je stalni predstavnik MFF-a u BiH.

Naveo je da će se uslovi i dalje odnositi na reformu zdravstva, javnih finansija i slično.

Također, podsjetio je da entitetske i vlasti na nivou BiH od MMF-a traže program vrijedan 750 miliona evra.

Napomenuo i da nije završena kriza u vezi sa koronavirusom već bi se mogla pogoršati tokom zime, zbog čega se lokalnim vlastima savjetuje da se fokusiraju na još veću podršku ekonomiji i zaštiti ranjivih kategorija, što "zahtijeva ozbiljne finansije i košta".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.