Milan Tegeltija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH, najavio je da će sljedeće sedmice, nakon sjednice VSTV-a u Sarajevu, podnijeti ostavku na ovu funkciju.
On je ovu odluku saopćio na konferenciji za medije u Banjoj Luci.
Tegeltija je u svom obraćanju iznio svoje viđenje pritisaka koje je imao dok je bio na čelu ove institucije, povezujući sve s političkom pozadinom. Direktno je optužio vrh SDA da je radila aktivno na njegovom rušenju s ciljem preuzimanja pravosuđa u BiH.
Kako je najavio, nakon nakon njega sljedeći cilj će biti rušenje glavne tužiteljice Tužilaštva BiH Gordane Tadić i naglasio da mu je sigurnost ugrožena te da ga institucije države ne štite. Poručio je i da više nema povjerenja u VSTV. Kako je rekao, u ovim okolnostima više neće obavljati nijednu pravosudnu funkciju.
Sjednica na kojoj će i formalno podnijeti ostavku bit će održana naredne sedmice. Ali, šta dalje i ko će rukovoditi ovom institucijom?
Naime, procedura je jasna. Tegeltijinom ostavkom, prestaje da važi i mandat njegovih potpredsjednika. No, prije toga, na sjednici VSTV-a, nakon što Tegeltija podnese ostavku donosi se odluka o pokretanju izbora upražnjenih mjesta u VSTV-u. Poslije procedure izbora upražnjenog člana, kojeg biraju sve sudije iz RS tajnim glasanjem, i mora biti Srbin, zakazuje se nova sjednica i bira novo rukovodstvo, novi predsjednik i potpredsjednici.
I ovdje je procedura jasna. VSTV-E nema predsjednika, sve dok se ne izabere novi. A kada se bira novi predsjednik, moraju se izabrati i novi potpredsjednici, s tim da ne smiju biti iz istih konstitutivnih naroda.
Osim toga, svi članovi vijeća se biraju prema unaprijed određenom nacionalnom ključu. Ali, kada je u pitanju izbor predsjednik,a on se bira tajnim glasanjem između među 15 članova. Ali i tu se mora gledati nacionalni ključ i zastupljenost naroda na čelnim pozicijama u pravosuđu. Bilo kako bilo, ova procedura neće biti okončana ni za mjesec dana. Novog predsjednika VSTV dobit ćemo tek naredne godine.