Američki State Department objavio je svoj izvještaj o ljudskim pravima za prošlu godinu.
Radi se o iscrpnom izvještaju u kojem se detektiraju ključni problemi, a domaće vlasti bi ga trebale koristiti kao putokaz. U izvještaju se navodi kritična medijska slika zbog ogromnih pritisaka političkih grupacija na novinara.
- Nastavljen je politički i finansijski pritisak na medije. Negativni ekonomski efekti pandemije narušili su dodatno finansijsku stabilnost medija širom zemlje čineći ih ranjivijim - navodi se u izvještaju.
Napadi na profesionalni integritet novinara i slobodu štampe nastavili su se tokom cijele godine, navodi se u izvještaju.
- U nekoliko su navrata javni službenici su ometali rad novinara. To je razdoblje obilježeno pokušajima ograničavanja pristupa informacijama vezanim za pandemiju. Novinari sa sjedištem u Sarajevu podnijeli su žalbu Liniji za pomoć novinarima u martu jer su lokalne vlasti ograničile mogućnost postavljanja pitanja na konferencijama za medije - stoji u izvještaju.
U aprilu je grupa novinara
prijavila press-službu KCUS-a koja nije tretirala zahtjeve medija, a da
je generalna direktorica davala informacije samo odbranim medijima -
navodi se u izvještaju.
- Krizni štab FBiH, kao i krizni štab u Hercegovačko-neretvanskog kantona i Kantona Sarajevo, usvojili su odluke kojima su nekim novinarima zabranjivali prisustvo konferencijama za novinare, tvrdeći da je to mjera zaštite zdravlja - navodi se u izvještaju State Departmenta.