Kada je, 14. maja 2014. godine, nadošla rijeka Bosna i napravila velike štete Dobojlijama, nedostajali su hrana, pitka voda, lijekovi, odjeća, obuća, a mnogi su ostali bez krova nad glavom.
U Doboj su tada došli humanitarci iz Međunarodnog foruma solidarnosti - Emmaus iz Doboj-Istoka i ponudili pomoć.
S gradskim vlastima Doboja dogovoreno je urgentno formiranje Narodne kuhinje. Prostor je pronađen u naselju Miljkovac, 1,5 kilometara od centra grada. Formirana je Narodna kuhinja u kojoj se hranilo više od hiljadu ljudi, uglavnom izbjeglica, povratnika i osoba u stanju socijalne potrebe. Iako se vremenom stanje u Doboju popravljalo, kuhinja je ostala i u njoj se svakog dana podijeli po 200 obroka.
Ekipa „Avaza“ posjetila je ovu kuhinju u kojoj kvalitetne obroke priprema Dobojka Aleksandra Pavlović, a pomaže joj i Ešef Husičić, šef centralne kuhinje u prihvatnom centru “Duje” iz Doboj-Istoka.
Korisnici koje smo zatekli kažu da je hrana dobra, ukusna i niko ko ovdje dođe, kući se neće vratiti gladan.
- Ja sam izbjeglica s Ozrena. Supruga Borka je bolesna, djeca se razišla, a mi ostali da živimo u Domu penzionera, u najlošijim uslovima u gradu. Da nije ove kuhinje, ne znam kako bi se i od čega živjelo - kaže Ilija Milakić.
Osamnaestogodišnji Mehmed Bosak hranu nosi za petnaestočlanu porodicu. Nije mu teško, naučio je to godinama. Kako kaže, radi i pomaže onima koji zbog godina i lošeg zdravlja ne mogu doći u Miljkovac po hranu.
Pred šalterom za izdavanje hrane zatekli smo iz djevojku Marinu Milanović, uposlenicu Crvenog križa u Doboju.
Ona svakog dana za tri nepokretne osobe, jednu ženu i dvojicu muškaraca, iz Narodne kuhinje nosi hranu.
- Ispunjava me ova obaveza jer pomažem starim i bolesnim ljudima kojima je neophodna pomoć - ističe Milanović.
Hrana koja se priprema korisnicima je kvalitetna i raznovrsna. Kako su nam rekli u Narodnoj kuhinji, gleda se da bude što više korisnih i zdravih namirnica u obrocima.
Za vrijeme naše posjete, korisnicima su se pripremali riža s povrćem, gulaš, frišak hljeb i kolači.