UKINUTA PRESUDA SUDA U RS

Ustavni sud BiH usvojio apelaciju roditelja i djece iz Konjević-Polja: Omogućiti sve zvanične jezike u obrazovnom sistemu

Javne vlasti u Republici Srpskoj ne mogu osporenu odredbu tumačiti na neustavan način niti mogu određivati ime jezika mimo volje naroda koji ga govori, saopćeno je

Utvrđeno je da su sudovi RS povrijedili prava apelanata na pravično suđenje. Fena

L. M./Fena

4.8.2021

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je na sjednici od 23. juna 2021. godine usvojio apelaciju djece i roditelja iz Konjević Polja. Utvrđeno je da su sudovi RS povrijedili prava apelanata na pravično suđenje, ukinuo presudu Vrhovnog suda RS-a te vratio predmet na ponovno odlučivanje.



Ispraviti grešku

Vrhovni sud RS-a je dužan da donese novu odluku u roku od 60 dana, saopćilo je Advokatsko društvo "Ademović, Nožica i partneri“.

Apelanti očekuju da Vrhovni sud RS-a ispravi grešku, utvrdi diskriminaciju djece i roditelja iz Konjević Polja te naloži javnoj vlasti u RS-u aktivnosti radi uvođenja punog prava na obrazovanje na maternjem jeziku nesrpskog stanovništva.

Ustavni sud BiH je utvrdio da je apelantima stavljen pretjeran teret u dokazivanju diskriminacije te da su apelanti ponudili sasvim dovoljno dokaza kojima su potvrdili vjerovatnost postojanja diskriminacije, što tuženo Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a nije opovrgnulo.

Entitetski ustav ne poznaje bosanski jezik

Ustavni sud je utvrdio da je u RS problem prije svega što upravni organi tumače propise na diskriminatoran način, pa onemogućavaju nesrpske građane da upotrebljavaju druge zvanične jezike u BiH, osim srpskog, u obrazovnom sistemu.

Ustavni sud BiH smatra svrsishodnim da u vezi s pozivanjem redovnih sudova na član 7. Ustava RS, koji govori o službenim jezicima u tom bosanskohercegovačkom entitetu, u kontekstu tvrdnji tog suda da navedeni entitetski ustav ne poznaje bosanski jezik, ukaže na obrazloženje iz Odluke broj U 7/15 u kojoj je citirana odredba Ustava RS bila predmet ocjene od Ustavnog suda.

Iz citirane odluke, Ustavni sud izdvaja dio: „Osporena odredba, kao što je naglašeno u prethodnim stavovima ove odluke, ne daje pravo javnoj vlasti da određuje ime jezika, već je to isključivo pravo konstitutivnih naroda i Ostalih. Osporena odredba ne zabranjuje pripadnicima Ostalih (kao ni Bošnjacima) da jezik kojim govore zovu bosanski i nadležne vlasti u Republici Srpskoj dužne su im to omogućiti. Javne vlasti u Republici Srpskoj ne mogu osporenu odredbu tumačiti na neustavan način niti mogu određivati ime jezika mimo volje naroda koji ga govori".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.