Amina Smajlović, majka djevojčice Nadin koju je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu odbio liječiti, osvrnula se na slučaj dječaka Benjamina Semanića iz Cazina koji se našao u skoro istoj situaciji kao i njena kćerka.
Naime, Benjamin boluje od cistične fibroze pluća, a dijagnosticirana mu je i tuberkuloza. Protiv Pedijatrijske klinike KCUS-a njegova majka Almedina i Udruženje za cističnu fibrozu BiH podnijeli su krivičnu prijavu Tužilaštvu Kantona Sarajevo zbog nepružanja medicinske pomoći i zloupotrebe položaja.
Amina Smajlović je za portal „Avaza“ kazala da je da se nada da će porodica dječaka Benjamina istrajati u borbi.
- Zato sam ja i izašla u javnost da se ne bi nikome više ovo desilo, ali očito nisu me za ozbiljno shvatili i nisu shatili svoj poziv da su oni tu radi nas, a ne mi radi njih. Tako da sam ja i čekala kad će se poslije mog slučaja desiti isti jer ja znam da na KCUS-u nema educiranog kadra, znam da nema ljudi koji bi se bavili ovim ozbiljnim dijagnozama. Znam i da naša država nema pojedinačnih tuberkolostatika već od 2007. godine kao što sam ranije i govorila i javno iznosila. Međutim, mene očito niko nije ozbiljno shvatio – navela je Smajlović.
Navela je da ima mnogo dokaza i slučajeva na KCUS-u koji su se jednostvno povukli te se osvrnula na navode Udruženja za cističnu fibrozu da Benjamin nije osam dana nakon hospitalizacije.
- Mislim da bi konačno bilo vrijeme da Tužilaštvo Kantona Sarajevo počne raditi svoj posao. Sa fibrozom pluća, kao što dijete već i ima dijagnozu, kao što je i moja Nadin imala već oštećenu jetru na kojoj je bila tuberkuloza, tuberkolostatici se luče preko jetre. To dijete mora imati nadzor 24 sata kao što je moje dijete imalo i da pije lijek po lijek za tuberkulozu, a ne da pije fiksnu terapiju, četiri lijeka u jednom. Ne daj Bože da dobije reakciju, kako bi roditelj znao od kojeg lijeka je dijete dobilo reakciju. To je suština problema jer kod nas Veteralni centar vodi čovjek koji je u penziji. Nemamo educiranog kadra i nemamo sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom ugovor o pojedinačnim tuberkolostaticima. Kao pojedinac, ja to ne mogu rješavati – istakla je Smajlović.
Kako kaže, problem je u cijelom zdravstvenom sistemu.
- Meni je došao čovjek sa aktivnom tuberkulozom, koji je hodao i tri dana tražio tuberkolostatike i nije ih mogao pronaći. Onda je mene neko nazvao i pitao, rekla sam da mi je ostala terapija od Nadin koja može biti dva mjeseca. Čovjek sa aktivnom tuberkulozom meni dolazi na vrata, prenosioc koji je otpušten sa Podhrastova i hoda po ulici, umjesto da je u bolnici šest mjeseci da se isprati sve to sa tuberkulozom – ispričala je Smajović.