O intenziviranju međunarodne dinamike oko Bosne i Hercegovine, ali i o drugoj akutnoj krizi u Evropi na bjelorusko-litavsko-poljskoj granici, za zagrebačku redakciju N1 televizije je govorila Željana Zovko, potpredsjednica Evropske pučke stranke i potpredsjednica vanjskopolitičkog odbora u Evropskom parlamentu.
Zovko kaže kako na intenziviranje međunarodnog interesa za BiH gleda s velikom nadom, jer je BiH dugo bila izvan interesa i američke i evropske administracije, te je ovo šansa da se nađe put iz zamrznute situacije, i ispunjavanjem onoga što je Evropski parlament naložio kroz svoje rezolucije.
- Ja sam veliki optimist oko toga da će se zemlja uspjeti trgnuti iz stagnacije i jednostranog pristupa rješenjima - kaže Zovko i dodaje kako se "jasno vidi da je unitarizam koji je dolazio iz Sarajeva i imao utjecaj na međunarodnu politiku, kao i separatizam u Republici Srpskoj, ostavio duboke posljedice za evropski put Bosne i Hercegovine i najmanji narod, bosanskohercegovačke Hrvate".
Zovko smatra kako se trebalo djelovati ranije, na što je, kaže, upozoravala i u Evropskom parlamentu, te se sada ponovno vidi pokušaj sanacije krize.
- To na žalost neće možda dovesti do krajnjeg ishoda, a to je da se nađe rješenje i za ustav i za Izborni zakon - kaže Zovko.
Na pitanje o zaoštravanju retorike u BiH i bacanje riječi „rat” u javni prostor, napominje da ako neko želi produžetak međunarodne administracije koja je vrlo unosan posao, dovoljno je govoriti o krizi, ratu i sukobu.
- To apsolutno nije mogući scenarij, ali ovo gura BiH izvan svakog mogućeg razmatranja za članstvo u Evropskoj uniji, što je cilj njezinih građana - naglašava Zovko dodajući kako takva retorika može samo koristiti onima koji žele status quo.